Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Józef Augustyn SJ

ABY POSZERZYŁO SIĘ
NASZE SERCE
Medytacje w codzienności życia

ISBN: 978-83-7505-669-3
wyd.: Wydawnictwo WAM 2011

Spis wybranych fragmentów
Wstęp
Modlitwa o północy
Konieczność codziennej modlitwy
Nieustannie się módlcie
Kiedy się nie modlę, bywam oschły i chory
O co winniśmy prosić Boga na modlitwie?


Konieczność codziennej modlitwy

Wyszedł sam jeden na górę, aby się modlić (Mt 14, 23). Jakże absurdalny jest nasz brak czasu na modlitwę. Jałowość codzienności to prosta konsekwencja braku modlitwy. Jak można pracować na polu duszpasterstwa czy duchowości bez modlitwy? Wszelkie mówienie czy pisanie o Bogu i Jego sprawach bez modlitwy jest tylko sprzedawaniem samego siebie. Niczym więcej.

Reagujemy fatalnie, zachowujemy się fatalnie, podejmujemy fatalne decyzje, krzywdzimy innych, kiedy się nie modlimy. Przepraszam, Panie Jezu, za wszelkie działanie niepoprzedzone modlitwą. Narzucałem Ci w ten sposób moją wolę, usiłowałem Cię podporządkować jej. Nie mogę opierać się na mojej silnej woli, na własnych postanowieniach, swojej mobilizacji, ale jedynie na modlitwie. Ona jest źródłem, jedynym źródłem skuteczności mojego działania.

Samotność również może mieć sens, może być twórcza, ale tylko dzięki modlitwie. Dzięki niej samotność staje się obecnością przed Tobą, Boże. Moja samotność objawia głód Ciebie — Twojej miłości. Kiedy jako ksiądz, zakonnik modlę się mało, niedbale, oszukuję siebie, Ciebie i bliźnich.

Oszukuję siebie, ponieważ myślę, że sam sobie dam radę bez szukania Boga i Jego woli. Oszukuję bliźnich, bo oni myślą, że ja się modlę. Ufają mi, ponieważ przypuszczają, że jestem człowiekiem modlitwy. Oszukuję Boga, ponieważ obiecałem Mu, że będę szukał Go całym sercem, całą duszą, całym umysłem i ze wszystkich sił (por. Mk 12, 28-30).

Bez modlitwy moje pomaganie ludziom pozbawione jest Twojego światła, Twojej mocy i Twojej mądrości. Rady udzielane bliźnim będą wikłaniem ich w moje osobiste konflikty, problemy, słabości i grzechy. Jak mógłbym mówić o modlitwie, nie modląc się? Jak mogę mówić o szukaniu Boga, nie szukając Go?

Kiedy się nie modlę, to moje obiecywanie ludziom miłości, pomocy i przyjaźni jest czystym łgarstwem. Jak mogę bowiem dać coś, czego nie posiadam? Skąd wezmę miłość, skoro tylko Bóg jest miłością, a ja rezygnując z modlitwy, odcinam się od Niego? Daj mi, Panie, głód, wielki głód modlitwy, czyli głód Ciebie. Codzienna modlitwa jest konieczna, aby nie gromadziło się w nas poczucie winy, krzywdy, frustracji czy zniechęcenia.

Modlitwa codzienna oczyszcza nas, uwalnia z tego, co przykleja się do naszego umysłu, pamięci i serca.

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: modlitwa samotność rozważania medytacje brak czasu chwila refleksji spojrzenie w głąb zastanowienie Gazeta Krakowska Słowo na niedzielę
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W