Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Agnieszka Wawryniuk

Nasz kapitał możliwości

W tym roku bialska formacja hiphopowa „Full Power Spirit” obchodzi dziesięciolecie istnienia. Z tej okazji muzycy przygotowali kilka ciekawych przedsięwzięć.

Jedną z najważniejszych urodzinowych inicjatyw stanie się wydanie debiutanckiej, autorskiej płyty. FPS dużo koncertuje, włącza się w różne projekty, jednak do tej pory nie wydał swojego krążka. Dziesiąte urodziny będą więc ku temu świetną okazją.

W hołdzie wielkim

Pierwszym punktem świętowania jest utwór „Światło, Życie, Solidarność”. Piosenka poświęcona założycielowi Ruchu Światło-Życie - ks. Franciszkowi Blachnickiemu - jednocześnie promuje projekt „Muzeum Wolności”. Pomysłodawcą był dziennikarz i publicysta Robert Tekieli. Strona www.muzeum.wolnosci.com ma dotyczyć ruchów społecznych, dzięki którym udało się odzyskać w 1989 r. wolność. Do zwycięstwa przyczynili się w dużym stopniu wielcy polscy duchowni: papież Jan Paweł II, prymas S. Wyszyński, bł. ks. J. Popiełuszko i ks. F. Blachnicki. Pierwszym trzem poświęcono wiele publikacji i filmów. Tylko twórca Oazy po dzień dzisiejszy pozostaje niedoceniony. Projekt ma przybliżyć ludziom wartości, które były głoszone przez tych wielkich Polaków. W ten klimat wpisuje się najnowszy utwór FPS. Tekst mówi o trudnej historii naszego kraju, co rusz słychać w nim słowa: prawda, wolność i solidarność. Młodzi twórcy przypominają, że spoczywa na nas wielkie dziedzictwo. Podkreślają, iż mamy spory kapitał możliwości i tylko od nas zależy, co z nim zrobimy.

Górka i Starówka

Praca nad teledyskiem trwała tylko dwa dni.

- Najpierw nagrywaliśmy w Krościenku, na Kopiej Górce, gdzie znajduje się Centrum Ruchu Światło-Życie. Akurat odbywał się tam dzień wspólnoty, na który przyjechały grupy z całej Polski. Zaprosiliśmy młodych oazowiczów do udziału w produkcji. Drugiego dnia kręciliśmy w Warszawie. Najpierw zorganizowaliśmy na starówce happening i zachęcaliśmy mieszkańców stolicy, turystów oraz przechodniów do współpracy. Nikogo nie trzeba było zbyt długo namawiać. Teraz, oglądając go w internecie, można wypatrzyć siebie - mówi Mirek Kirczuk, lider FPS.

Teledysk jest bardzo dynamiczny i energetyczny. Do pracy przy piosence zaproszono wokalistkę Anię Sokołek i tancerzy z czołowej polskiej ekipy „Cat`s Claw”. Całość jest naprawdę ciekawa i warta obejrzenia (np. na www.fps.kdm.pl).

Pomysł na siebie

Obecnie zespół przygotowuje się do wielkopostnej trasy. FPS już od kilku lat w czasie Wielkiego Postu odwiedza gimnazja i szkoły średnie na terenie całego kraju. Podczas spotkań przypominają młodzieży, że Ewangelia jest zawsze aktualna i niezmienna.

- Nie chcemy być moralizatorami, nie występujemy też w roli znawców życia, ale raczej jego obserwatorów i komentatorów. Korzystamy przy tym z różnych form przekazu, proponujemy m.in. muzykę, wizualizacje a wszystko okraszamy dobrym humorem. Częścią naszych spotkań są pokazy break-dance i beat-box-u. Mówimy młodym, że bycie katolikiem nie oznacza zepchnięcia na margines czy chodzenia z łatą pokutnika. Przypominamy o dekalogu i talentach, które dostaliśmy od  Boga. Tłumaczymy, że czas można wykorzystać albo zmarnować, uwrażliwiamy, że on nie wraca - opowiada Mirek.

Jak wyjaśnia lider grupy, muzycy nie patrzą na efekty swojej działalności. Bo tak naprawdę to Bóg, a nie człowiek zbiera owoce. Mój rozmówca tłumaczy, że zarówno on, jak i jego koledzy z zespołu chcą być raczej przekazicielami pewnych treści, pragną być jak biblijni siewcy.

Płyta na katechezę

Bialska formacja jest bardzo pracowita. Oprócz przygotowywania płyty i trasy odpowiedziała także na zaproszenie Wydawnictwa św. Stanisława BM i włączyła się w przygotowywanie cyklu multimedialnych pomocy dydaktycznych dla katechetów. „Rusz głową - postaw na Jezusa” skierowany jest do klas gimnazjalnych.

- Stworzyliśmy szatę muzyczną do tego przedsięwzięcia. Napisaliśmy także piosenkę do czołówki i rapujemy w każdym odcinku fragment Ewangelii - mówi Mirek Kirczuk.

Do tej pory ukazały się dwa odcinki: „A jak ambicja” i „B jak Bóg”. Przede wakacjami powinny pojawić się w sklepach kolejne cztery płyty. Takie materiały z pewnością uatrakcyjnią szkolną katechezę.

Dziesiąta rocznica powstania zespołu to czas na podsumowania i niespodzianki. Na większość urodzinowych inicjatyw trzeba jednak poczekać do września.

AGNIESZKA WAWRYNIUK

Echo Katolickie 6/2010

opr. ab/abEcho Katolickie
Copyright © by Echo Katolickie

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: muzyka Full Power Spirit formacja hiphopowa Światło, Życie, Solidarność” ks. Franciszek Blachnicki Muzeum Wolności Centrum Ruchu Światło-Życie A jak ambicja B jak Bóg
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W