Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

O OBSADZIE

JAMES CAVIEZEL (Jezus)

Karierę rozpoczynał od małych ról w serialach telewizyjnych: „Murder, She Wrote” i „Cudowne lata”. Na dużym ekranie zadebiutował epizodyczną rolą w „Moje własne Idaho” (1991) Gusa Van Santa, a następnie zagrał w „Diggstone”(1992), „Wyatt Earp”(1994), „Twierdza”(1996), „G.I. Jane”(1997).

Momentem przełomowym dla jego kariery stał się udział w filmie Terrenca Malicka „Cienka czerwona linia” (1998) w roli szeregowca Witta.

Jego umiejętność łączenia pełnej wyrazu introspekcji z energią i sprawnością fizyczną można zauważyć w kolejnych produkcjach z jego udziałem: „westernie” Anga Lee z czasów wojny secesyjnej „Przejażdżka z diabłem” (1999), zaskakującym thrillerze Gregory Hoblita „Częstotliwość”(2000). W 2001 roku zagrał u boku Jennifer Lopez w „Oczach anioła” Luisa Mandoki. Przekonująco wcielił się w postać niesłusznie skazanego Edmonda Dantesa w adaptacji „Hrabiego Monte Christo” (2002) w reżyserii Kevina Reynoldsa oraz bohatera wojennego oskarżonego o morderstwo w dramacie sądowym Carla Franklina „Bez przedawnienia” (2002).

Można powiedzieć, że rola Caviezela w „Pasji” stawia aktorowi najwyższe wymagania po względem zarówno fizycznym jak i emocjonalnym. Caviezel został wybrany do tej roli, ponieważ gotów był całym sercem poświęcić się temu wyjątkowemu projektowi. Przed rozpoczęciem zdjęć Caviezel przez kilka miesięcy przygotowywał się fizycznie, duchowo i emocjonalnie do tego nadzwyczaj wymagającego zadania. Uczył się aramejskiego, języka w którym mówił Jezus, a w trakcie zdjęć codziennie całe jego ciało poddawane było charakteryzacji, która trwała 7-10 godzin. Dziesiątki dni zdjęciowych spędził wisząc na krzyżu w przenikliwym zimnie. Kiedy został uderzony przez piorun podczas zdjęć na Golgocie, po czym wstał cały i zdrów, Caviezel uwierzył, że Ktoś nad nim czuwa.

MAIA MORGENSTERN (Maria)

Uznana rumuńska aktorka teatralna, zaangażowana w słynnych teatrach: Narodowym Teatrze Patra Neamt, Państwowym Teatrze Żydowskim, Teatrze Narodowym, laureatka prestiżowych nagród teatralnych: Stars of Tomorrow Award (1992) i Felix Prize dla najlepszej aktorki roku 1993. Wystąpiła w wielu filmach rumuńskich oraz produkcjach międzynarodowych, w tym w: „Nostradamusie” (1994) Rogera Christiana, „Siódmy pokój” Marty Meszaros (1995), „Ulysses' Gaze” (1995) Angelopoulosa. Sama Maia najbardziej sobie ceni role w „The Oak Tree” (1992) Luciana Pintelle i „Bracia Witmanowie” (1997) Janosa Szasza.

MONICA BELLUCCI (Maria Magdalena)

Zwróciła na siebie uwagę międzynarodowej publiczności fascynującą kreacją młodej wdowy, która swym niekonwencjonalnym zachowaniem wytrąca z równowagi całe miasteczko w filmie Giuseppe Totrnatore „Malena” (2000).

We Włoszech stała się znana już wcześniej. W 1990 roku zagrała główną rolę w serialu telewizyjnym „Vita Coi Figli”, a w 1991 roku zadebiutowała na dużym ekranie filmem „La Riffa” Francesco Laudadio. Udział w filmach: „Drakula”(1992) Francisa Forda Coppoli, francuskim thrillerze „The Apartment”(1996), dramacie „Doberman”(1997) ugruntowały jej aktorską pozycję.

Wystąpiła u boku Gene Hackmana i Morgana Freemana w „Podejrzanym” (2000), w horrorze „Braterstwo Wilków” (2001) wyprodukowanym przez Luca Bessona oraz zabawnym komiksie „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra” (2001).

Nie zawahała się wystąpić w szokującym obrazie Gaspara Noe „Nieodwracalne” (2002), a zaraz potem w przygodowo-wojennych „Łzach słońca” (2003).

Rola cyber-bogini Persefony w „Matrix Reaktywacja” i „Matrix Rewolucje” uczyniła jej twarz rozpoznawalną na całym świecie.

 

MATTIA SBRAGIA (Kajfasz)

Jeden z najlepszych włoskich aktorów charakterystycznych, obecny na deskach teatrów, w kinie i telewizji od 30 lat. Zadebiutował w filmie Franco Rossettiego ”Nipoti Miei Diletti” (1974), po czym stał się ulubieńcem czołowych włoskich reżyserów. Min. wystąpił w „Di Borghesia In Nero” (1977) Tonino Crevi, „Damie kameliowej” (1981) Mauro Bologniniego,

„Storia di Ragazzi e di Ragazze” (1989) Pupi Avati.

Grał w licznych produkcjach międzynarodowych: „Rok broni” (1991) Johna Frankenheimera,

„Tylko ty” (1994) Normana Jewisona, „Złota” (1999) Jamesa Ivory.

Ostatnio Sbragia wystąpił w „Niebie” (2001) Toma Tykwera i „Zjadaczu grzechów” (2003) Briana Helgelanda.

 

HRISTO NAUMOV SHOPOV (Poncjusz Piłat)

Jeden z najpopularniejszych aktorów bułgarskich. Zadebiutował w 1981 roku „Breathe Little Man”. Potem grał w licznych bułgarskich produkcjach: „Love-summer of Schlep” (1990) Todorova, „Requisite” Ianczeva, jak i niskobudżetowych produkcjach amerykańskich filmowanych w Europie Wschodniej: „Octopus”, „Mindstorm”, „Łowca obcych” (2003).

W 2002 roku wystąpił u boku Harveya Keitela, Davida Arquette i Steva Buscemi w dramacie o Holocauście „The Grey Zone”.

 

CLAUDIA GERINI (Żona Piłata)

Największą popularność przyniosły jej role komediowe w „Viaggi di Nozze” (1995) i „Ubóstwiam Iris Blond” (1996) Carla Verdone. W 1998 zagrała z Jonathanem Prycem w thrillerze „Oszustwo”, a ostatnio w „Beach of the Greyhounds” Mario Camusa i „Pod słońcem Toskanii” Audrey Wells.

 

LUCA LIONELLO (Judasz Iskariot)

Jeden z najbardziej utalentowanych włoskich aktorów młodego pokolenia.

Wkroczył do świata filmu rolami w znaczących włoskich produkcjach, min. „Diabeł wcielony” (1986) Marco Bellochio i „Papryka” Tinto Brassa.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: scenografia realizm Jerozolima produkcja pasja plakat treść Mel Gibson
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W