Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Jan Józef Szczepański

Z wielkim żalem

Ostatnie lata, ostatnie miesiące życia Zbigniewa Herberta były okresem stale pogłębiającego się cierpienia. Jedynie miłość i bezgraniczne oddanie jego żony Kasi przynosiło jakąś ulgę. Już z największym trudem nawiązywał kontakt z kochającymi Go przyjaciółmi, ale do samego końca tworzył, pisał wiersze, przejmujące i mądre, jak zawsze. Do samego końca był wielkim poetą. Miałem to wielkie szczęście, że znałem Go od dawna, od czasu Jego trudnych początków, gdy, jeszcze nie rozpoznany, utrzymywał się przy życiu marnymi zajęciami, jak np. urzędniczenie w Zarządzie Torfowisk. Ale już i wtedy towarzyszyło Mu znakomite poczucie humoru oraz niezachwiana umiejętność rozróżniania tego, co ważne od tego, co nieważne. Wśród znajomych Zbyszek uchodził za człowieka trudnego. To właśnie z tego wynikało. Nigdy nie szukał ratunku w kompromisach. Bywał trudny, bo nieustępliwy. I surowy, nawet wówczas, gdy sytuacja pobudzała Go do śmiechu.

W tamtym okresie Zarząd Główny Związku Literatów Polskich, w którym zasiadaliśmy wtedy obaj, bywał dość często zmuszany do zajmowania stanowiska wobec spraw, których wolałby nie dostrzegać. Zbyszek dostrzegał je natychmiast i próbował nakłonić ostrożniejszych kolegów do zajęcia odważnej postawy. Tak miała się rzecz z obroną braci Kowalczyków, skazanych na śmierć za zamach na aulę uczelni w Opolu, w przeddzień mającego się tam odbyć zebrania UB. Tak wyglądała próba zmuszenia Zarządu ZLP do wystąpienia w obronie Teatru Ósmego Dnia, którego kierownictwo zostało prowokacyjnie aresztowane.

We wspomnieniu o tak wybitnym pisarzu powinny być - w pierwszym rzędzie - cytowane Jego utwory. Tego nie robię, mając pewność, że nie zabraknie pisarzy i poetów, którzy zechcą w ten sposób uczcić autora "Pana Cogito". Chciałbym tylko wyrazić mój głęboki smutek po odejściu Zbyszka, w którego pogrzebie nie mogłem (ze względów zdrowotnych) uczestniczyć.Copyright © by Tygodnik Powszechny

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: śmierć ból smutek Herbert poeta żal
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W