Parafia p.w. św. Zygmunta w Łosicach, dziękuje Bogu za 500 lat swojego istnienia
Parafia p.w. św. Zygmunta dziękuje Bogu za 500 lat swojego istnienia. Do uroczystości jubileuszowych parafianie przygotowywali się poprzez misje ewangelizacyjne.
Uroczyste obchody jubileuszu rozpoczęły się sobotę, 17 września, sesją naukową w I Liceum Ogólnokształcącym. Zgromadzonych gości powitał ks. kan. Michał Śliwowski - dziekan dekanatu łosickiego. - 500-lecie parafii to okazja do refleksji nad naszymi korzeniami, byśmy nie zapomnieli skąd pochodzimy. Uczestnicząc w obchodach jubileuszu 500-lecia parafii św. Zygmunta odpowiadamy na wołanie błogosławionego Jana Pawła II, który zachęcał, by Europa budowała soją teraźniejszość i przyszłość na korzeniach chrześcijańskich. Chcemy poznawać coraz lepiej naszą przeszłość, by na niej budować teraźniejszość i przyszłość - mówił ks. proboszcz. Po powitaniu przyszedł czas na pozostałe okolicznościowe przemówienia.
Podniosłym momentem sesji naukowej była prezentacja książki Tomasza Dobrowolskiego ,,500 lat Łosickiego Kościoła. Dzieje parafii i dekanatu”, do której słowo pasterskie napisał biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski. Został też rozstrzygnięty konkurs, w którym wzięli udział uczniowie łosickich szkół, związany z historią parafii św. Zygmunta i chrześcijaństwa na ziemi łosickiej. W kategorii plastycznej pierwsze miejsce zajął Sylwester Plichta za pracę obraz kościół św. Stanisława w Łosicach.
W drugiej części spotkania wygłoszono wiele ciekawych referatów, ukazujących historię chrześcijaństwa na ziemi łosickiej. Wśród prelegentów byli m.in. prof. Zygmunt Gałecki, Rafał Dydycz, Piotr Woźniak, o. Dariusz Cichor, ks. Mateusz Czubak, ks. prałat Bernard Błoński i ks. Wojciech Hackiewicz. Spotkanie zakończyła prezentacja multimedialna Adama Korzyckiego przedstawiająca historię parafii św. Zygmunta w Łosicach. Sesja odbyła się w ramach X Podlaskich Spotkań Historycznych.
Centralnym punktem jubileuszu była niedzielna Eucharystia pod przewodnictwem biskupa siedleckiego. Mszę św. koncelebrowali: ks. kan. Michał Śliwowski, ks. prałat Henryk Rzeszotek - emerytowany proboszcz parafii św. Zygmunta oraz kapłani pochodzący z parafii.
Do uroczystości jubileuszowych parafianie przygotowywali się poprzez misje ewangelizacyjne, które poprowadzili księża z Wydziału Duszpasterskiego siedleckiej kurii: ks. dr Marek Paluszkiewicz oraz ks. dr Mateusz Czubak. Przed Eucharystią można było wysłuchać wykładu historyka Tomasza Dobrowolskiego, który przedstawił dzieje parafii św. Zygmunta.
- Przesłanie dzisiejszej liturgii jest wielkim i trudnym objawieniem - mówił w homilii bp Kiernikowski - ale jesteś szczęśliwym człowiekiem, jeśli dzisiaj do ciebie dotrze wiadomość, że może być inaczej, niż to sobie wyobrażasz. Bardzo często wzywamy Pana Boga, gdy jest nam potrzebny do naszych własnych planów, skutkiem czego jest występowanie przeciwko sobie. Ale mam wołać do Boga, żeby otworzył mi oczy, abym zobaczył, o co tak naprawdę chodzi w życiu moich bliskich, mojej rodziny czy też narodu. To ode mnie zależy, czy ja się „chwycę” Pana, czy Jego Duch mnie przeniknie - kontynuował.
- Wołanie: „idźcie do winnicy” to wyrwanie człowieka z jego bezsensownego życia i „kręcenia się” wokół własnych spraw. Myśli Boże są inne niż nasze. Pan jest blisko nas i nie patrzy kategoriami zasług, ale czy weszliśmy do winnicy przyjmując trudne sytuacje, którymi dotknięte są np. rodziny wielodzietne czy też cierpiące z powodu braku potomstwa. Czy chcemy być tymi, którzy myślą po Bożemu? - pytał biskup.
W uroczystości udział wzięły także władze samorządowe, które reprezentowali starosta łosicki Czesław Giziński, burmistrz Łosic Janusz Kobyliński, europoseł Danuta Huebner, posłowie: Krzysztof Tchórzewski, Krzysztof Borkowski, Bogusław Kowalski, senator Waldemar Kraska oraz delegacje szkół, poczty sztandarowe, przedstawiciele policji, straży miejskiej, strażacy oraz wierni.
Bezpośrednio po Mszy św. biskup siedlecki dokonał instalacji relikwii św. Zygmunta. Następnie zebrani przeszli w procesji do odrestaurowanego grobu śp. biskupa Franciszka Lewińskiego, gdzie została poświęcona odnowiona płyta nagrobna. Przy okazji jubileuszu w kościele św. Zygmunta wierni mogli zobaczyć wystawę przedstawiającą dzieje łosickiej parafii.
opr. ab/ab