Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


opr. ks. Aleksander Dobroński

Pierwsze liturgiczne wspomnienie Błogosławionego ks. Michała Sopoćki

fot. Jarosław Suszko, Kamil Więcko

W dniach 13-15 lutego 2009 roku, odbyły się uroczystości związane z liturgicznym wspomnieniem Błogosławionego ks. Michała Sopoćki. Skupiły się one w dwóch miejscach: w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie spoczywają relikwie Błogosławionego oraz w kaplicy przy ul. Poleskiej, gdzie ks. Michał pełnił swoją posługę w ostatnich latach życia.

W tych dniach wierni parafii Bożego Miłosierdzia przygotowywali się do uroczystości poprzez uczestnictwo we Mszach Świętych, trwanie na modlitwie oraz słuchanie nauk ks. infułata Stanisława Strzeleckiego przybliżające postać Patrona Sanktuarium.

W sobotę 14 lutego miał miejsce dzień skupienia Wspólnot Miłosierdzia Bożego, w którym uczestniczyło ok. 60 osób. Spotkanie miało charakter formacyjny, informacyjny i modlitewny. Ksiądz Strzelecki wygłosił konferencję nt. Apostolstwa Miłosierdzia Bożego. Pani Genowefa Suchocka — Prezes Stowarzyszenia Czcicieli Miłosierdzia Bożego im. Ks. Michała Sopoćki mówiła o tym, w jaki sposób Stowarzyszenie stara się realizować swoją misję. Ksiądz proboszcz Andrzej Kozakiewicz, zwrócił uwagą na Sanktuarium jako miejsce szczególnie ważne dla realizacji dzieła Miłosierdzia w ujęciu Bł. Michała.

Tego też dnia o godz. 15.00 w kaplicy przy ul. Poleskiej odbyło się krótkie nabożeństwo ku czci Bożego Miłosierdzia. Po jego zakończeniu ks. Arcybiskup Edward Ozorowski poświęcił pomnik ks. Michała, stojący przed kaplicą, w której Błogosławiony przez wiele lat sprawował sakramenty i udzielał posług duchowych.

W godzinach wieczornych kilkaset osób wzięło udział w procesji, niosąc relikwiarz z ul. Poleskiej do Sanktuarium na os. Białostoczek. W przemarszu uczestniczyli księża z parafii Świętej Rodziny i Miłosierdzia Bożego oraz wierni obu wspólnot. Procesję poprzedzali harcerze z drużyn parafialnych z pochodniami.

O godz. 18.00 w kościele Bożego Miłosierdzia została odprawiona Eucharystia, której przewodniczył ks. abp Stanisław Szymecki.

W rocznicę śmierci Błogosławionego w dniu 15 lutego wierni tłumnie uczestniczyli w nabożeństwach. Przybyli pielgrzymi m.in. z Wilna, Łodzi i Warszawy. Głównym punktem była Eucharystia odprawiona o godz. 15.00. Wzięło w niej udział kilka tysięcy wiernych, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz oraz kilkunastu kapłanów. Głównym celebransem i kaznodzieją był Arcybiskup Metropolita. W słowie skierowanym do wiernych przypomniał istotę Bożego Miłosierdzia i apelował o postawę pełną miłości w życiu codziennym.

Po nabożeństwie w świątyni wystąpił Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego prezentując szereg utworów związanych z tematyką miłosierdzia.

Uroczystość zakończyła Msza Święta o godz. 18.00 z udziałem chorych, po której było udzielane indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Po nabożeństwie trwała adoracja do Apelu Jasnogórskiego.


opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: liturgia miłosierdzie uroczystości Białystok Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Michal Sopoćko liturgiczne wspomnienie Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W