Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Konstanty Gebert

NAGRODA SPRAWIEDLIWYCH

Jesteśmy głęboko wstrząśnięci wiadomością o śmierci Redaktora. Wasza strata jest także i naszą, jest stratą całej Polski. "Tygodnik Powszechny" przez Niego redagowany był i pozostał dla nas niedościgłym wzorem pisma toczącego mądrą i odważną debatę o sprawach najważniejszych. Dla nas, jak i dla całych pokoleń polskiej inteligencji, Jerzy Turowicz był wzorcem prawości, rzetelności i szacunku dla innych. Dla polskich Żydów debaty o stosunkach polsko-żydowskich, jakie z Jego inicjatywy odbywały się na łamach "Tygodnika", były dowodem na to, że linie podziału w Polsce nie przebiegają między Polakami a Żydami, lecz między intelektualną i duchową odwagą, a uprzedzeniem i stereotypem. Na zawsze pozostaniemy Mu wdzięczni. Na zawsze pozostaniemy Jego uczniami.

Powiedziane jest w talmudycznym traktacie Pirke Awot: "Nie ty winienieś ukończyć robotę całą, ale też nie możesz się uchylić od wykonania swojej części. A Panu twojej pracy zaufać możesz, że wypłaci ci twoje wynagrodzenie; i wiedz, że nagroda sprawiedliwych będzie na tamtym świecie". Powiedziane jest o Jerzym Turowiczu.

Konstanty Gebert
i redakcja miesięcznika "Midrasz"---
Copyright © by Tygodnik Powszechny

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: śmierć kultura praca Żyd Tygodnik Powszechny wspomnienie Jerzy Turowicz gazeta redakcja epitafium Konstanty Gebert
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W