Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Redakcja "Tygodnika Powszechnego"

TRZECHKRÓLOWY JUBILEUSZ

Dwadzieścia lat temu, w samo święto Trzech Króli, ksiądz Franciszek Macharski przyjął z rąk Jana Pawła II sakrę biskupią i objął - po dotychczasowym pasterzu, kardynale Wojtyle - archidiecezję krakowską. Wtedy nikt jeszcze nie spodziewał się, jak bogaty w wydarzenia, ale i w trudności i próby, będzie nadchodzący czas. Dziś już możemy to ocenić. O mijającym dwudziestoleciu pasterzowania jedno przede wszystkim trzeba koniecznie powiedzieć: że zawsze było ono i jest nadal wiernym współbrzmieniem z posłaniem pontyfikatu Jana Pawła II. Ojciec Święty jest nadal w swojej archidiecezji obecny, nie tylko przez naukę, słuchaną tu i studiowaną, ale ma swoje miejsce, które na niego czeka. Dlatego, ufamy, wraca tu za każdą swoją polską pielgrzymką. Kościół krakowski stanowi też miejsce, gdzie od dawna utrwala się owocna współpraca w pomocy bliźniemu - pomiędzy agendami Kościoła, inicjatywami społecznymi, samorządem. Tutaj właśnie, na jubileusz drugiego millennium, kardynał Macharski wysunął myśl o ześrodkowaniu przy sanktuarium błogosławionej Faustyny ośrodka Miłosierdzia jako votum wdzięczności. Nie można wreszcie nie wspomnieć o sprawie nam szczególnie bliskiej: o bujnym życiu katolickich wydawnictw, prasy, ośrodków myśli i studiów, z Papieską Akademią Teologiczną i Instytutem Tertio Millennio na czele.

Z okazji jubileuszu życzymy Księdzu Kardynałowi wielu, wielu łask Bożych, sił i zdrowia w dalszym, na sam przełom czasu, prowadzeniu Kościoła naprzeciw wyzwania trzeciego tysiąclecia. Szczęść Boże.


Copyright © by Tygodnik Powszechny

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: biskup Franciszek Macharski archidiecezja krakowska Papieska Akademia Teologiczna Instytut Tertio Millennio sanktuarium błogosławionej Faustyny
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W