Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Carlo Carretto

TAJEMNICE PUSTYNI

Tytuł oryginału - Nel deserto sboccia l'amore
© edizioni san paolo s.r.l., 1998 Piazza Soncino, 5 20092 Cinisello Balsamo (Milano), Italia
© Wydawnictwo WAM, Kraków 2002
Przekład Andrzej Wojnowski, Redakcja Ryszard Dudek
ISBN 83-7097-717-0
nihil obstat. Prowincja Polski Południowej
Towarzystwa Jezusowego, ks. Adam Żak SJ, prowincjał,
Kraków 3 kwietnia 2001 r., l. dz. 58/01
MODLITWA

Modlitwa jest wielbieniem Boga i Jego woli, nie zaś morzem formułek, które się wypowiada tłumiąc duszę i zamykając ją w przyzwyczajeniu i bezruchu. Modlitwa jest swobodnym oddechem, jest wolnością, miłością, nie kończącą się rozmową, a przede wszystkim jest myśleniem o Bogu. Tego właśnie brakuje naszemu staremu chrześcijaństwu, które, kiedy chce się modlić, zaczyna wynajdywać formułki (LA).

Prawdziwa modlitwa zaczyna się wówczas, kiedy szukamy woli Bożej (CS).

W początkach naszego życia duchowego odczuwamy, i słusznie, potrzebę wypowiedzenia wielu rzeczy podczas modlitwy; ale w pewnej chwili, gdy prawdziwa miłość już nas zdobywa, wyższą formą modlitwy staje się milczące uwielbienie, pełne miłości przyjęcie działania Boga i poddanie się mu bez zastrzeżeń (LA).

Odkrycie głębi modlitwy staje się odkryciem, potwierdzeniem i przeżywaniem tego faktu, że wszystko ma wymiar wieczności i nieskończoności. Nie modlić się to wypchnąć Boga z kręgu własnego istnienia, i wypchnąć nie tylko Boga, ale też to wszystko, co Bóg może znaczyć dla świata, który On stworzył i w którym my żyjemy (AC).

Modlitwa nie jest ucieczką, lecz oświeceniem od wewnątrz; nie jest tchórzliwą ucieczką, lecz pełnym uległości fiat; nie jest duchowym czy psychologicznym kontrastem, lecz ludzko-boską pełnią; nie jest jakąś rozrywką, lecz oczyszczeniem (AC).

Modlitwa streszcza naszą relację z Bogiem. Moglibyśmy powiedzieć, że jesteśmy tacy, jak się modlimy. Stopień naszej wiary jest taki, jak stopień naszej modlitwy; moc naszej nadziei jest równa mocy naszej modlitwy; żar naszej miłości jest taki, jak żar naszej modlitwy. Ani więcej, ani mniej (LD).

Modlitwa, która jest wiarą w działaniu, dynamiką nadziei i rozmową miłości, okazuje się niezastąpiona do rzeczywistego osiągnięcia życia wiecznego, to jest do prawdziwego poznania Boga. Kto się nie modli, nie może poznać głębi życia Bożego, nie może w ogóle poznać Boga, który jest miłością. Może poznawać Boga tylko zewnętrznie, jako jakiś symbol, jakąś ideę, filozofię, wiedzę, jakąś tajemną liczbę, jakąś przestrzeń, jakąś wieczność (DV).


opr. ab/ab

Inne fragmenty książki "Tajemnice pustyni" :
Bóg, Chrystus, Chrześcijanin, Cierpienie, Człowiek, Duch Święty, Eucharystia, Ewangelia, Katechizm, Królestwo, Miłość, Modlitwa, Posłuszeństwo, Projekt, Pustynia, Sprawiedliwość, Śmierć, Tajemnica, Ubogi, Ubóstwo, Wiara, Wolność 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duchowość nawrócenie modlitwa wiara świadectwo pustynia słownik
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W