Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Carlo Carretto

TAJEMNICE PUSTYNI

Tytuł oryginału - Nel deserto sboccia l'amore
© edizioni san paolo s.r.l., 1998 Piazza Soncino, 5 20092 Cinisello Balsamo (Milano), Italia
© Wydawnictwo WAM, Kraków 2002
Przekład Andrzej Wojnowski, Redakcja Ryszard Dudek
ISBN 83-7097-717-0
nihil obstat. Prowincja Polski Południowej
Towarzystwa Jezusowego, ks. Adam Żak SJ, prowincjał,
Kraków 3 kwietnia 2001 r., l. dz. 58/01
POSŁUSZEŃSTWO

Posłuszeństwo jest najwyższym i najdoskonalszym stopniem miłości: przestajemy się opierać, unicestwiamy się, umieramy jak Chrystus na krzyżu, oddajemy Umiłowanemu ciało i duszę bez życia i woli, bez własnych dążeń, by mógł czynić z nami, co zechce, jakbyśmy byli trupem. To na pewno najwyższy stopień miłości, zawierający w sobie i przewyższający wszystkie inne (ID).

Prawdziwe nadprzyrodzone posłuszeństwo zaczyna się dopiero wówczas, gdy nie ma już żadnych powodów do naturalnego posłuszeństwa. To bardzo trudna rzecz: wzrastać jednocześnie w oczach Boga i w oczach ludzi (CS).

W tym świetle należy widzieć posłuszeństwo. Jesteśmy posłuszni Bogu, a nie człowiekowi. W człowieku widzisz Boga i tylko Boga. A ponieważ żadne wydarzenie nie umknie Jego przemożnej, nieskończonej, wszechpotężnej i kochającej woli, przeto wielką jest rzeczą ukształtować w sobie postawę łagodnego poddawania się splotowi wszystkich ludzkich i naturalnych wydarzeń, które stają się znakiem Bożej woli, unikając jakże łatwych pokus do ucieczki (EA).


opr. ab/ab

Inne fragmenty książki "Tajemnice pustyni" :
Bóg, Chrystus, Chrześcijanin, Cierpienie, Człowiek, Duch Święty, Eucharystia, Ewangelia, Katechizm, Królestwo, Miłość, Modlitwa, Posłuszeństwo, Projekt, Pustynia, Sprawiedliwość, Śmierć, Tajemnica, Ubogi, Ubóstwo, Wiara, Wolność 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duchowość nawrócenie wiara świadectwo posłuszeństwo pustynia słownik
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W