Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Carlo Carretto

TAJEMNICE PUSTYNI

Tytuł oryginału - Nel deserto sboccia l'amore
© edizioni san paolo s.r.l., 1998 Piazza Soncino, 5 20092 Cinisello Balsamo (Milano), Italia
© Wydawnictwo WAM, Kraków 2002
Przekład Andrzej Wojnowski, Redakcja Ryszard Dudek
ISBN 83-7097-717-0
nihil obstat. Prowincja Polski Południowej
Towarzystwa Jezusowego, ks. Adam Żak SJ, prowincjał,
Kraków 3 kwietnia 2001 r., l. dz. 58/01
TAJEMNICA

Sprawy nie są tak jasne, jakby tego chciał ludzki rozsądek; czy się to nam podoba, czy nie, pozostaje wielka i mroczna tajemnica, którą tylko wiara może rozświetlić, rozświetlić światłem nie z tego świata. Żeby posłużyć się tym światłem, trzeba mieć przenikliwe i wyostrzone spojrzenie (LD).

Prawdziwą tajemnicą ukrytą pośród wieków jest Bóg ukrzyżowany. To Bóg, który z miłości ogołocił się w Chrystusie i zapłacił własną krwią, by zbawić swoje stworzenie. Ten, kto namalował oblicze Boga jako oblicze straszliwego mściciela, Boga gotowego potępiać, niech zniszczy ten obraz, niech padnie na kolana i błaga Boga o przebaczenie tego, iż przypisał Mu zdolność do zemsty (PS).

Prawdziwą tajemnicą, którą trzeba posiąść, żeby wejść w kontakt z Bogiem, jest pokora, prostota serca i ubóstwo ducha, czyli wszystko to, co bywa niszczone w nas przez pychę, bogactwo i przebiegłość. To od samego oka zależy, czy widzimy albo nie widzimy Boga: jeśli oko jest szczere, widzi Boga, jeśli jest złe, nie widzi (HC).


opr. ab/ab

Inne fragmenty książki "Tajemnice pustyni" :
Bóg, Chrystus, Chrześcijanin, Cierpienie, Człowiek, Duch Święty, Eucharystia, Ewangelia, Katechizm, Królestwo, Miłość, Modlitwa, Posłuszeństwo, Projekt, Pustynia, Sprawiedliwość, Śmierć, Tajemnica, Ubogi, Ubóstwo, Wiara, Wolność 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duchowość nawrócenie wiara świadectwo tajemnica pustynia słownik
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W