Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Carlo Carretto

TAJEMNICE PUSTYNI

Tytuł oryginału - Nel deserto sboccia l'amore
© edizioni san paolo s.r.l., 1998 Piazza Soncino, 5 20092 Cinisello Balsamo (Milano), Italia
© Wydawnictwo WAM, Kraków 2002
Przekład Andrzej Wojnowski, Redakcja Ryszard Dudek
ISBN 83-7097-717-0
nihil obstat. Prowincja Polski Południowej
Towarzystwa Jezusowego, ks. Adam Żak SJ, prowincjał,
Kraków 3 kwietnia 2001 r., l. dz. 58/01
CHRYSTUS

Jeśli historycznie Chrystus narodził się tylko raz, w Betlejem, to mistycznie rodzi się w każdej duszy każdego dnia, w każdej godzinie, minucie. Wcielenie Chrystusa powtarza się w historii, ilekroć wola człowieka zgadza się z wolą Boga. Chrystus wciela się w każdego z nas w miarę, jak zanurzamy się w Jego boskiej woli. Chrystus wciela się w świat w miarę, jak ten świat wypełnia Jego boskie przykazania (CS).

Brama, którą jest Chrystus, obejmuje swoją miłością i niebo, i ziemię; na ziemi miłość jest ukrzyżowana, a w niebie pełna chwały. Ziemia, to co widzialne, zmysłowe, czas i przestrzeń - jest "stąd"; niebo, to co niewidzialne, wieczne, nieskończone - jest "stamtąd" (IF).

Chrystus jest takim olbrzymem, że już w wymiarze ludzkim mógł nam przekazać coś ogromnie ważnego. Jednakże prawdziwa, głęboka treść, tajemnica, niezmierzona wartość, najbardziej absolutna tajemnica, którą Bóg zesłał na ziemię poprzez Chrystusa, nie była tego rodzaju, była rodzaju innego: oto chrześcijaninowi, a zatem każdemu człowiekowi dana została możliwość osobistego poznania Boga (CS).


opr. ab/ab

Inne fragmenty książki "Tajemnice pustyni" :
Bóg, Chrystus, Chrześcijanin, Cierpienie, Człowiek, Duch Święty, Eucharystia, Ewangelia, Katechizm, Królestwo, Miłość, Modlitwa, Posłuszeństwo, Projekt, Pustynia, Sprawiedliwość, Śmierć, Tajemnica, Ubogi, Ubóstwo, Wiara, Wolność 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Chrystus duchowość nawrócenie wiara świadectwo pustynia słownik
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W