Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Bł. ks. Michał Sopoćko i jego zapiski

Ks. Michał Sopoćko

Rekolekcje o Bożym Miłosierdziu

„Rekolekcje...” to wybór myśli zaczerpniętych z notatek ks. Sopoćki, zatytułowanych: Rekolekcje dla zakonnic.

Trudno ustalić, gdzie i kiedy ks. Sopoćko wykorzystał ten tekst, gdyż nie jest on datowany. Należy sądzić, że posługiwał się nim wielokrotnie, głosząc rekolekcje dla osób konsekrowanych, zarówno przed wojną w Wilnie, jak i po wojnie, mieszkając już w Białymstoku.

Potrzeby duchowe osób konsekrowanych nie były mu obce, co więcej, znał je bardzo dobrze, gdyż był spowiednikiem wielu zgromadzeń zakonnych. Ponadto sam prowadził bardzo głębokie życie duchowe. Tak żył, jak nauczał.

Swoim życiem potwierdził, że droga do świętości, którą proponował innym, jest głęboko zakorzeniona w Bogu bogatym w Miłosierdzie. Potrafił to Boże Miłosierdzie dostrzec na swojej drodze i starał się ku Niemu pociągać innych.

Szczególną rolę w jego życiu odegrała św. Faustyna Kowalska. Z woli Bożej stał się dla niej widzialną pomocą (por. Dz. 53), jako spowiednik i kierownik duchowy. "Jezu, spostrzegłam, jakobyś się mną mniej zajmował - skarżyła się Panu Jezusowi s. Faustyna - Tak, dziecię moje, zastawiam się kierownikiem twoim; on się tobą zajmuje według woli mojej, każde jego słowo szanuj jako moje własne, on mi jest zasłoną, pod którą się ukrywam. Kierownik twój i ja jedno jesteśmy, jego słowa są słowami moimi" (Dz. 1308).

Ks. Sopoćko był dla s. Faustyny duchowym przewodnikiem, ale i sam czerpał od Niej inspirację do zgłębiania prawdy o Bożym miłosierdziu.

O czym pisał w swoim własnym "Dzienniczku" bł. ks. Michał Sopoćko? Polecamy szerszy fragment na stronie Wydawnictwa PROMIC


Jest to fragment książki:

Ks. Michał Sopoćko, Rekolekcje o Bożym Miłosierdziu z zapisków ks. Michała Sopoćki
Wydawnictwo: PROMIC, ISBN: 978-83-7502-584-2
Książka jest >>TUTAJ<<


opr. ac/ac


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: rekolekcje miłosierdzie miłosierdzie Boże Michał Sopoćko Św. Faustyna zapiski notatki bł. ks. Michał Sopoćko
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W