Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Stypendyści Fundacji

HAH

Rozwinąć skrzydła

Rozwinąć skrzydła - foto
Autor/źródło: Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Bycie stypendystą motywuje mnie do osiągnięcia czegoś więcej niż tylko wysokiej średniej. Pozwala rozwinąć skrzydła, abym wkrótce mogła samodzielnie szybować - mówi Sylwia Baran, stypendystka Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Od 2001 r., w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, obchodzony jest Dzień Papieski. W tym roku przypada on 13 października, a hasło, które mu przyświeca brzmi: „Wstańcie, chodźmy!”. Obchody poświęcone kultywowaniu pamięci o Janie Pawle II odbywają się na różnych płaszczyznach. Wierni gromadzą się na Mszach św., biorą udział w licznych dyskusjach, sympozjach, spotkaniach, koncertach czy wystawach. Dzień Papieski niesie za sobą także wymiar charytatywny i społeczny. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” od 19 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży pochodzącej z małych miejscowości. - Tworząc tę fundację, myśleliśmy o czasach, kiedy Jana Pawła II już z nami nie będzie. Papież potrafił wiele uczynić, żeby Ewangelia była znana na całym świecie. Wiedzieliśmy jednak, że problem pojawi się gdy papieża zabraknie - powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, przewodniczący rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, podczas konferencji zapowiadającej tegoroczne obchody Dnia Papieskiego. Dodał, że fundacja jest wyrazem miłości do bliźniego, którą w swoim życiu kierował się Karol Wojtyła.

Pomóc spełniać marzenia

DNT pomocą obejmuje ok. 2 tys. osób. Wśród nich są uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studenci. - W małych ośrodkach zdolnej młodzieży nie brakuje, za to często środków finansowych, motywacji i wiary w to, że można osiągnąć wysokie cele, sięgając przy tym po prawdziwe i dobre wartości - przekonuje ks. dr Paweł Kindracki, diecezjalny koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

W diecezji siedleckiej program stypendialny obejmuje 90 osób. - Jestem stypendystką od sześciu lat. Miałam wtedy 14 lat i śmiało mogę powiedzieć, że fundacja w pewnym sensie mnie wychowała. Dorastałam z fundacyjnymi ideami opartymi na nauczaniu św. Jana Pawła II, którego jesteśmy „żywym pomnikiem”, jak się nas określa - przyznaje Sylwia Baran, studentka animacji kultury w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz aktorka w grupie teatralnej Teatr Bez Maski w Lublinie. Dodaje, że otrzymane wsparcie finansowe pomogło jej spełniać marzenia. - Mogłam kupić upragnione pianino, uczęszczać na lekcje gry na skrzypcach. Przede wszystkim miałam możliwość nauki w szkole średniej oddalonej od mojej rodzinnej miejscowości, z czym wiązały się koszty dojazdu i mieszkania. Obecnie, dzięki wsparciu, mogę studiować w dużym mieście, odciążając finansowo rodziców. Wiele wspaniałych książek, pędzli i płócien także zawdzięczam stypendium. Ono pomaga mi się rozwijać. Daje motywację do osiągnięcia czegoś więcej niż tylko wysokiej średniej. Pozwala rozwinąć skrzydła, abym wkrótce mogła samodzielnie szybować - podkreśla S. Baran.

Barłomiejowi Kwapińskiemu, studentowi drugiego roku Szkoły Filmowej w Łodzi, przynależenie do fundacji umożliwiło realizowanie pasji. - Mogłem chodzić na dodatkowe zajęcia, rozwijać się. Trafiłem do liceum o profilu teatralno-filmowym w Warszawie, które ukończyli m.in. reżyser Juliusz Machulski czy pisarka Katarzyna Grochola - zaznacza.

- Wsparcie fundacji na poszczególnych etapach rozwoju było nieocenione - przyznaje także Mariusz Maciejewicz, stypendysta od siedmiu lat, student drugiego roku farmacji w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. - Dzięki temu podczas nauki w liceum mogłem opłacać internat, a na studiach akademik. Nie bałem się pójść do elitarnego liceum czy wyruszyć na odkrywanie większego niż Siedlce miasta - uzupełnia.

Formacja we wspólnocie

Pomoc fundacji nie ogranicza się jednak tylko do sfery materialnej, ma także kształtować ducha. Stypendyści do czasu ukończenia szkół średnich spotykają się w gronie kolegów z tej samej diecezji. - Co roku w Wielkim Poście spędzamy cały weekend w ramach rekolekcji na modlitwie, adoracji, drogach krzyżowych, a także integracji. Dzięki tym wspólnym chwilom mogliśmy się naprawdę dobrze poznać. Do dziś mam znakomity kontakt z osobami, z którymi poznałam się na pierwszych rekolekcjach i bardzo miło wspominamy te kolejne wspólne diecezjalne spotkania - zaznacza Sylwia.

Co roku stypendyści z całego kraju spotykają się także na letnim obozie formacyjno-integracyjnym w jednym z największych miast Polski. W tym roku był to Toruń. - Obozowe dni zaczynają się Mszą św. W ich trakcie, oprócz zabawy i integracji, wspólnie się modlimy, rozważamy Pismo Święte, adorujemy Najświętszy Sakrament - wylicza B. Kwapiński.

Podczas roku akademickiego stypendyści działają w akademickich wspólnotach. - Uczestniczymy nie tylko w organizacji Dnia Papieskiego, ale też wydarzeniach tematycznie związanych z papieżem, Mszach św., podczas comiesięcznych spotkań analizujemy papieskie teksty - wylicza Sylwia. - Myśli każdego stypendysty skupiają się teraz wokół Dnia Papieskiego. W tym czasie będziemy mogli intensywniej niż zwykle rozważać życie Jana Pawła II, w końcu to też nasze święto - podkreśla M. Maciejewicz.

Jednym z warunków otrzymania wsparcia jest działalność w wolontariacie. Stypendyści pomagają w domach dziecka, pomocy społecznej, a także przy parafiach czy we własnym środowisku. - Fundację tworzy grupa ludzi, którzy są w stanie zawsze wesprzeć. Przykładowo, jeśli ktoś potrzebuje pomocy prawnej, zawsze znajdzie się jakiś student prawa, który zrobi to za darmo - podkreśla B. Kwapiński. Zarówno w duszpasterstwie akademickim, jak i we wspólnocie fundacyjnej działa Mariusz. - W tym roku zostałem rzecznikiem prasowym mojej wspólnoty, co jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i wyzwaniem - zaznacza.

Połączeni wiarą

To, co łączy stypendystów, to nie tylko pasja, przyjaźnie czy wspólne zainteresowania, ale coś o wiele ważniejszego: silna wiara. - Św. Jan Paweł II jest stale obecny w naszym życiu. Staramy się każdemu powiedzieć o tym, jak pięknie nauczał, jak ważne rzeczy mówił, jak wiele możemy czerpać z niego nawet dzisiaj, jak bardzo uniwersalne są to myśli. Staramy się to głosić, być „żywym pomnikiem” Papieża - zaznacza Bartłomiej, podkreślając, że w gronie stypendystów ma wielu przyjaciół. - Cały czas utrzymujemy ze sobą kontakt, w każdej chwili mogę zadzwonić z problemem, wyjść na kawę, porozmawiać. Wiem, że są to ludzie, którzy mają podobne poglądy i wyznają podobne wartości - podkreśla.

Dla Mariusza fundacja to druga rodzina. - Najpiękniejsze jest to, że każdy z nas robi w życiu zupełnie co innego, a mimo wszystko wiara i pewność, że zawsze możemy na siebie liczyć dają nadzieję, iż warto każdego dnia wstawać z uśmiechem na twarzy - ocenia.

- Myślę, że przede wszystkim łączy nas św. Jan Paweł II, bo bez niego nigdy byśmy się nie poznali - dodaje Sylwia, która przyznaje, że Ojciec Święty często staje się orędownikiem w trudnych sytuacjach w jej życiu. - Mnóstwo jego cytatów stanowi dewizy mojego życia, np.: „Brońmy się przed pozorami miłości, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą”.

Dzielmy się miłością

Program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” może być realizowany dzięki ofiarności ludzi. Rokrocznie w Dniu Papieskim blisko 100 tys. wolontariuszy: ministrantów, harcerzy, młodzieży i dorosłych bierze udział w zbiórce pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością”, która jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z uboższymi.

- Każda ofiarowana fundacji złotówka jest inwestycją w młodzież, która stanowi nadzieję na lepszą przyszłość naszego kraju. Ludzie dobrej woli, pragnący nieść pomoc potrzebującym bliźnim, zgodnie z nauczaniem świętego Jana Pawła II wspierają budowanie „żywego pomnika” świętego patrona. Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę. Tak wielka postać, jaką była nasz papież, bez wątpienia na to zasługuje - podkreśla ks. P. Kindracki. I podsumowuje: - Wierzę, że stypendyści są i będą nadal autentycznymi świadkami wiary w duchu nauczania Papieża Polaka.

HAH

opr. nc/nc

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: młodzież wspólnota szkoła wiara Jan Paweł II edukacja pomoc studia dobroczynność Dzień Papieski Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia stypendyści uboga młodzież
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W