Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


DNI WOLONTARIATU — FORUM MŁODYCH

21-23 października 2005
Kraków, ul. Tyniecka 39Dlaczego warto inwestować w wolontariat?

Wolontariusz to młodość, twórczość i dawka pozytywnej energii dla współczesnego świata. Wolontariusz jest osobą kreatywną i dynamiczną, angażując się w pomoc drugiemu człowiekowi, rozwija samego siebie, podnosi kwalifikacje, zdobywa nowe doświadczenia oraz umiejętności. Nie tylko wspiera różne projekty, ale także może je samodzielnie inicjować i prowadzić.

Małopolscy wolontariusze realizują się w różnorodnych dziedzinach, pracując na bardzo odpowiedzialnych i kreatywnych stanowiskach, m.in.: przygotowują projekty, zajmują się pracą biurową, organizują koncerty i imprezy charytatywne, prowadzą korespondencję, współpracują z mediami, projektują strony internetowe i grafikę, zarządzają zespołami osób. Część z nich wyjeżdża do najuboższych miejsc świata, m.in. do slumsów w Afryce i Ameryce Południowej, gdzie organizują życie społeczne, koordynują budową infrastruktury, prowadzą zajęcia pedagogiczne, kształcą kadry, pomagają w szpitalach, zaopatrują ośrodki, pracują w lokalnych mediach, etc.

Wolontariusz to skarb nie tylko dla lokalnej społeczności, ale i dla całego świata. Inwestowanie w wolontariat i wolontariuszy jest inwestycją w przyszłość, która trwale procentuje w wymiarze społecznym, zawodowym i ogólnoludzkim.

Po co DNI WOLONTARIATU?

Wolontariat, czyli bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie, jest wciąż niedostatecznie rozpowszechniony wśród młodzieży szkolnej i studentów. Przyczyny tego problemu są następujące:

Tymczasem problem niedostatecznej popularyzacji wolontariatu niesie za sobą szereg negatywnych skutków:

Aby temu przeciwdziałać młodzież potrzebuje dostępu do kompetentnych źródeł wiedzy, aktualnych informacji, nowoczesnych i atrakcyjnych metod przekazu, zaplecza organizacyjnego do podejmowania wartościowych działań, a także inspirujących wzorców.

DNI WOLONTARIATU to:

W forum wezmą udział studenci i młodzież szkolna z Małopolski, jak również przedstawicie instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz mediów. DNI WOLONTARIATU będą zorganizowane i przeprowadzone przez młodych wolontariuszy. Zobaczymy ich w akcji!

Na DNI WOLONTARIATU zapraszamy w dniach: 21-23 października 2005 r. na ulicę Tyniecką 39 w Krakowie, w malowniczych plenerach Wisły.

W programie m.in.

 

 

Organizator

Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu” jest organizacją pożytku publicznego
(nr KRS 76477), która już od 8 lat udziela pomocy charytatywnej w najuboższych rejonach świata, zwłaszcza na placówkach misyjnych w Afryce i w Ameryce Południowej, a także prowadzi szeroką kampanię edukacyjną na terenie całej Polski. Kluczowym elementem naszej działalności jest praca młodych wolontariuszy.

Z kim współpracujemy?

W Polsce nasze projekty wspierają m.in. Ministerstwo Spraw Społecznych, Ministerstwo Kultury, Urząd Miasta Krakowa, Urząd Marszałkowski, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowa Agencja Programu MŁODZIEŻ, Telewizja Polska, Bank BPH.

Przy organizowaniu DNI WOLONTARIATU współpracują z nami:

 

Kontakt:

Salezjański Wolontariat Misyjny MŁODZI ŚWIATU

30-323 Kraków

ul. Tyniecka 39

Tel. (012) 269 23 33

e-mail: misje@swm.pl

www.swm.pl

 

 

Program:

piątek, 21. października

18.00 — 18.30 Wolontariat — co zyskamy? — otwarcie DNI WOLONTARIATU

18.30 — 21.00 WOLONTARIADA

sobota, 22. października

10.00 - 11.45 SPOTKANIE Z DZIENNIKARZAMI

12.00 — 13.00 PULS WOLONTARIATU (temat do wyboru)

15.00 — 17.00 WARSZTATY WOLONTARIUSZY - symulacja tworzenia nowych projektów

17.00 — 18.00 Prezentacja projektów oraz ich ocena przez specjalistów

19.00 — 20.00 WYBUCHOWA DAWKA RADOŚCI czyli zespół JOYFUL VOICE

20.15 — 21.15 W RYTMIE AFRYKI - zespół VIOLA i NEW DAY

niedziela, 23. października

10.00 — 12.00 DEBATA WOLONTARIUSZY z udziałem przedstawicieli różnych organizacji

12.00 — 13.00 Podsumowanie forum i rozdanie nagród zwycięzcom konkursu na INDEKS WOLONTARIUSZA

Dniom Wolontariatu towarzyszą:

 

DNI WOLONTARIATU organizują młodzi wolontariusze

- zobaczymy ich w akcji!

Wstęp wolny

 


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: młodzież wolontariat koncert wolontariusz działalność charytatywna salezjanie działalność dobroczynna organizacje pozarządowe ochotnik praca społeczna
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W