Komentarz do liturgii słowa

« » Grudzień 2023
N P W Ś C P S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
  • Inny Kalendarz

Środa 13 grudnia 2023

ks. Przemysław Pojasek

Przyjdźcie do Mnie wszyscy

Zaproszenie Jezusa wskazuje, że droga do Boga ciągle jest otwarta. Szczególnie dla tych, którzy są „obciążeni” ciężarami nakładanymi przez przywódców religijnych. To, co miało pierwotnie otwierać dostęp do poznania Boga, zniewala i pozbawia nadziei na spotkanie z Nim. 

Jezus zamiast tego proponuje jarzmo, które jest słodkie i brzemię, które jest lekkie. Zna jego smak i wagę, bo w przeciwieństwie do faryzeuszy i uczonych sam żyje tym, czego naucza. Ta konsekwencja to owoc wewnętrznej relacji z Ojcem, rozumienia i akceptacji Bożej woli.

Nie chce przy tym nakładać na człowieka ciężaru Prawa. Jego rolą było bowiem ukazanie grzechu i doprowadzenie do Syna Bożego. Teraz On sam zaprasza do poznania Ojca i poddania się Jego woli. Spełnienie tego warunku pozwala zjednoczyć się z Jezusem.

Każdy, kto zdecyduje się odpowiedzieć na to wezwanie ma być „cichy i pokorny sercem”, przestać liczyć na swoją mądrość i uznając niemoc zaufać Bogu. W zamian otrzyma „ukojenie dla duszy”, a jego serce odnajdzie pokój.

W dalszej życiowej drodze natomiast będzie szedł ze swoim Mistrzem pod jednym jarzmem. Mogą nim być różnego rodzaju niedogodności, cierpienia, prześladowania czy trudności związane z realizacją życiowego powołania.

W każdym z tych przypadków możemy liczyć na bezgraniczną miłość Chrystusa, który woła: „przyjdźcie do Mnie wszyscy…”. Nie ma tu żadnych innych wymagań dotyczących wieku, mądrości, majątku czy roztropności. Jezus zaprasza do odkrycia najgłębszych tajemnic życia wewnętrznego wszystkich tych, którzy tego szczerze chcą.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.