Komentarz do liturgii słowa

« » Grudzień 2023
N P W Ś C P S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
  • Inny Kalendarz

Piątek 22 grudnia 2023

Uczestniczymy w wielkiej historii

Hymn Magnificat ukazuje, że Maryja jest świadoma udziału w wielkiej historii zaplanowanej przez Boga. Maryja rozumie, że uczestniczy w historii Izraela, który z punktu widzenia politycznego był słabym narodem. Wie jednak, że Jej naród został wybrany przez Boga, by być znakiem i miejscem obecności Boga w świecie, i by być wspólnotą, z której narodzi się Mesjasz. Modli się tak: „Okazał moc swego ramienia, rozproszył pyszniących się zamysłami serc swoich. Strącił władców z tronu, a wywyższył pokornych. Głodnych nasycił dobrami, a bogatych z niczym odprawił”. Wie, że wszystkie wielkie państwa i narody przeminą, a pozostanie pamięć o narodzie, z którego wyszedł Mesjasz. Jej myśl sięga daleko w przeszłość: do czasów Abrahama: „Ujął się za swoim sługą, Izraelem, pomny na miłosierdzie swoje. Jak obiecał naszym ojcom, Abrahamowi i jego potomstwu na wieki”.

Maryja ma świadomość, że tamte obietnice Izraela właśnie spełniają się w Jej życiu. „Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim. Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej”. Nosi pod sercem Tego, o którym anioł powiedział takie słowa: „Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca”.

Myśl Maryi sięga nie tylko w głębokiej przeszłości, ale dotyczy też dalekiej przyszłości. W obietnicy anioła była mowa o wiecznym panowaniu Jej Syna. Maryja przeczuwa, że w tej wiecznej chwale Syna będzie uczestniczyć także Ona: „Oto bowiem odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”.

Tolkien stworzył piękną historię Śródziemia. W pewnym momencie było ono zagrożone siłami zła. Wolne ludy Śródziemia stanęła do wielkiej wojny ze złem. W tamtej historii kluczowe było to, że losy Śródziemia zależały przede wszystkim od powodzenia misji dwóch małych Hobbitów, którzy mieli zniszczyć pierścień zła. Mit Tolkiena obrazuje to, co faktycznie wydarzyło się w życiu pokornej Dziewczyny z Nazaretu. Jej misja – bycie Matką Jezusa – wpisała się w historię świata i odmieniła oblicze ziemi.

Historia toczy się dalej. Jezus dokonał dzieła odkupienia świata, ale proces zbawienia trwa przez kolejne wielki. Zbawienie to będzie tym bardziej i tym szybciej realizować się na ziemi, im szerzej i głębiej ludzie otworzą się na zbawczą łaskę Boga. A zatem historia leży w rękach każdego z nas. Czasem wydaje się, że o kształcie świata decydują wielcy i bogaci. Tymczasem historia świata jest w naszych rękach. Jeśli przyjmujemy łaskę Bożą i z pomocą tej łaski próbujemy przemieniać świat zgodnie z wolą Bożą, to w ten sposób naprawdę wpisujemy się w wielką historię, sięgającą z jednej strony czasów  Abrahama, a z drugiej – czasów ostatecznych. Jak Abraham zobaczył, że  Bóg działa w jego życiu, tak i my to możemy zobaczyć we własnym życiu. Jak Maryja dała światu Jezusa, tak i my Go możemy dać poprzez miłość. Dobre czyny niejednego z nas będą wspominane przez następne pokolenia. W przypadku rodziców będzie się to dziać poprzez dzieci i wnuki. W przypadku kapłanów i osób konsekrowanych dobre czyny będą wspominane we wspólnotach, w których posługiwali i żyli. A na pewno w przypadku wszystkich – dobre czyny, będące wynikiem współpracy z Bożą łaską - zostaną zapisane w Bożej księdze, która będzie otwarta na Sądzie Ostatecznym na końcu czasów.

Uwierzmy jak Maryja, że uczestniczymy w wielkiej historii. Uwierzmy, że Bóg wybiera to, co dla świata jest mało atrakcyjne. Uwierzmy, że Bóg patrzy na serca pokorne, którymi pragnie zmieniać świat.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.