Komentarz do liturgii słowa

« » Luty 2024
N P W Ś C P S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
  • Inny Kalendarz

Sobota 3 lutego 2024

Obowiązek odpoczynku

Praca i odpoczynek nie wykluczają się, a wręcz przeciwnie, wzajemnie potrzebują. Na kartach Biblii spotykamy wezwanie zarówno do pracy, jak i do odpoczynku, którego najpełniejszą formą jest świętowanie. Wzorcem w tym zakresie jest sam Bóg. On stwarza świat, a po dokonanym dziele odpoczywa. Odpoczynek szabatu to udział w radości Stwórcy z dzieła stworzenia. Skoro Bóg odpoczywa, to także my, stworzeni na Jego obraz i podobieństwo, mamy naśladować Boga odpoczywając.

Zgodnie z objawieniem i naszym doświadczeniem, praca i odpoczynek służą człowiekowi. Pan Jezus widząc zmęczonych Apostołów, mówi do nich: „Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco”. Odpoczynek nie jest celem samym w sobie. Powinien uwzględniać potrzeby ciała i duszy stanowiące integralną całość.

Dobry odpoczynek sprawia, że po jego zakończeniu z nowym zapałem przystępujemy do realizacji obowiązków. Nie ma dla wszystkich ludzi jednej wspólnej odpowiedzi na pytanie jak odpoczywać. Ponieważ jest to uzależnione od upodobań, stylu życia i pracy, uwarunkowań rodzinnych, wieku, zdrowia, kondycji fizycznej, a także zasobności.

Warto zaznaczyć, że Jezus chce być blisko nas w każdym miejscu i czasie. W centrum świętowania – choćby jutrzejszej niedzieli – powinien być udział we Mszy świętej. A przeżywanie zimowych ferii, to okazja do pogłębienia więzi także z Chrystusem i Kościołem.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.