Papież podziękował rządom oraz biskupom Tajlandii i Japonii za zaproszenie do odwiedzenia tych krajów. Podczas audiencji ogólnej wyraził wdzięczność obydwu narodom za gorące i serdeczne przyjęcie.
Złożył hołd bogatej tradycji duchowej i kulturalnej Tajów, nazywając ich „narodem pięknego uśmiechu”. Zauważył, że Kościół w Japonii, chociaż liczebnie niewielki, jest nosicielem wody żywej, Ewangelii Jezusa.
Ojciec Święty podkreślił, że świadectwo Kościoła w Tajlandii wyraża się poprzez dzieła służące chorym oraz wykluczonym. Podkreślił, że w nowej rodzinie kształtowanej przez Jezusa Chrystusa są obecne oblicza i głosy ludu tajskiego.
Papież – podążać drogą wzajemnego szacunku
- Zachęcałem do starań o harmonię pomiędzy różnymi częściami społeczeństwa, a także do tego, aby rozwój gospodarczy przynosił korzyści wszystkim oraz aby wyeliminowano plagę wyzysku, zwłaszcza kobiet i nieletnich – mówił Franciszek. –Religia buddyjska jest integralną częścią historii i życia tego narodu, dlatego odwiedziłem najwyższego patriarchę buddystów, podążając drogą wzajemnego szacunku, zapoczątkowaną przez moich poprzedników, aby na całym świecie wzrastało współczucie i braterstwo. Bardzo znaczące było spotkanie ekumeniczne i międzyreligijne, które odbyło się na największym uniwersytecie tego kraju.
Odnosząc się do drugiej części podróży apostolskiej, Ojciec Święty przypomniał, że hasłem jego pielgrzymki do Japonii były słowa: „Chronić każde życie”. Zauważył, że kraj ten nosi głębokie rany po bombardowaniach atomowych.
Papież – Japonia wykazała wielką zdolność do walki o życie
Dlatego dla całego świata pozostaje rzecznikiem podstawowego prawa do życia i pokoju. W Nagasaki i Hiroszimie trwałem na modlitwie, spotkałem ocalałych i członków rodzin ofiar oraz stanowczo potępiłem broń nuklearną oraz obłudę mówienia o pokoju przy równoczesnym produkowaniu i sprzedawaniu broni – stwierdził Papież. – Po tej tragedii Japonia wykazała niezwykłą zdolność walki o życie; uczyniła to także niedawno, po potrójnej katastrofie w 2011 r.: trzęsieniu ziemi, tsunami i awarii elektrowni jądrowej.
Franciszek zauważył, że pierwszymi ofiarami pustki życia są ludzie młodzi, dlatego zachęcał ich do przeciwstawiania się wszelkim formom wywierania presji, przezwyciężania strachu oraz zamknięcia poprzez otwarcie na miłość Boga w modlitwie i służbie bliźnim. Zaapelował o tworzenie kultury spotkania i dialogu, charakteryzującą się mądrością oraz szerokością spojrzenia. Japonia wierna swoim wartościom religijnym i moralnym, w otwartości na orędzie Ewangelii może być krajem wnoszącym wkład do budowy bardziej sprawiedliwego i pokojowego świata oraz harmonii pomiędzy człowiekiem a środowiskiem.
źródło: vaticannews.va