Kraków: trwają Rekolekcje Modlitwy Tańcem

Od piątku w Krakowie odbywają się Rekolekcje Modlitwy Tańcem. Uczestnicy wydarzenia poprzez konferencje, warsztaty taneczne, modlitwę oraz uwielbianie Boga poprzez nabyte umiejętności, poznają prawdę, jaką o człowieku i Bogu odsłania ruch.

Rekolekcjom przewodzą słowa z Dz 17: „W Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy”.

- Jest z nami ponad 40 osób z całej Polski. Pracujemy na otwartością, improwizacją, świadomością ciała oraz poczuciem wewnętrznej wolności. Chcemy, by takie spojrzenie na ruch i taniec, pomogło naszym uczestnikom zbliżyć się do Boga - powiedziała Monika Zamojska-Świątek, współorganizatorka inicjatywy.

Rekolekcje są prowadzone w cyklach warsztatowych, które odbywają się w 3 grupach po około 15 osób. Każde zajęcia rozpoczynają się odczytaniem słowa Bożego. Poza warsztatami tanecznymi uczestnicy poznają rolę tańca w historii Kościoła oraz mogą usłyszeć osobiste świadectwa o miejscu tańca w wierze prowadzących.

Jedną z nich jest Katarzyna Nieużyła - tancerka, choreograf oraz instruktor tańca. Ukończyła ona instruktorskie studium tańca jazzowego pod patronatem Kieleckiego Teatru Tańca, a także prowadzi „jONA - chrześcijańskie warsztaty świadomości ciała dla kobiet” oraz współtworzy spektakl „Lilia” - pierwszy taneczny spektakl o życiu Maryi.

- Przekazuję ludziom to, że ciało jest od Boga, a jego ekspresja może Go wielbić. Taniec współcześnie jest mocno zniekształcony i kojarzy się często z niereligijnymi obszarami. Chcemy to spojrzenie zmienić i pokazać, że ruch naszego ciała może mieć wyjątkową moc i nadawać naszej modlitwie wyjątkową siłę i wolność - podkreśliła instruktorka.

Wieczorem uczestnicy warsztatów wykorzystują zdobyte umiejętności podczas modlitw uwielbienia, mieli także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. - Ta forma stanięcia przed Bogiem mocno otwiera i ciało i ducha. Taniec umożliwia łatwiejsze przeniesienie się do rzeczywistości duchowej, która pozwala oddać się Bogu w pełni i dosłownie całym sobą - ocenił Mateusz Kycia. 

Organizatorami weekendowego wydarzenia są wspólnoty „Głos na pustyni” oraz „Jafa”.

luk / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama