reklama

Jak bezpiecznie przejechać przez tunel

Dziś chcielibyśmy napisać kilka słów o tym, jak bezpiecznie przejechać samochodem przez tunel. Niby wielu wie, ale w tunelach nieraz zdarzają się wypadki. Dlatego w ramach akcji "Zawsze bezpieczny" (PZU) przeczytaj kilka słów o bezpieczeństwie w tunelach.

Zdarza się, zarówno w Polsce, jak też za granicą, że nasz przejazd wymaga pokonania tunelu. Może to być związane z koniecznością uregulowania dodatkowej opłaty. Dobrze jest zawczasu sprawdzić dodatkowe warunki skorzystania z tunelu (np. czy istnieją wykluczenia ze względu na posiadanie w samochodzie instalacji gazowej, czy przejazd odbywa się wahadłowo, a jeśli tak to w jakich godzinach obowiązuje ruch w oczekiwaną przez nas stronę itd.). 

zakres podstawowej wiedzy o ruchu drogowym zdobywanej na kursach prawa jazdy wchodzić powinno, że w takich obiektach obowiązuje zakaz zawracania (podobnie jak na moście, wiadukcie i drodze jednokierunkowej), a także zakaz cofania (identycznie na moście, wiadukcie, autostradzie lub drodze ekspresowej) i zatrzymywania (tak jak na moście lub na wiadukcie). Przepisy stanowią również, że kierujący pojazdem w tunelu, jeśli z przyczyn wynikających z warunków lub przepisów ruchu drogowego musi zatrzymać samochód, to jest obowiązany zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5 metrów. 

Korek albo wypadek

Przejazd tunelem nie powinien zazwyczaj sprawiać poważniejszych problemów. Lepiej jednak zwracać baczną uwagę na ograniczenia prędkości, gdyż w niektórych tunelach zainstalowane są fotoradary. Nie wolno zapominać o zachowywani bezpiecznej odległości (ok. 150 metrów) między pojazdami. Może się ponadto zdarzyć, że wewnątrz dojdzie do zatoru drogowego. W przypadku nagłego natknięcia się w tunelu na taki korek należy szybko włączyć światła awaryjne, aby ostrzec kierowców nadjeżdżających samochodów przed groźbą kolizji lub wypadku. Jeśli w tunelu są znaki elektroniczne tablice informacyjne bądź znaki drogowe o zmiennej treści, należy postępować zgodnie z wyświetlanymi tam wskazaniami. Należy też pamiętać o zachowaniu sporego zapasu odległości od poprzedzającego nas pojazdu i wyłączeniu silnika po zatrzymaniu się w korku. Jeśli ruchem kierować będzie personel operatora zarządzającego tunelem trzeba zastosować się do wydawanych poleceń. Oczywiście dotyczy to również innych osób uprawnionych do kierowania ruchem. 

Gdy natomiast jadąc w tunelu będziemy bezpośrednimi świadkami zderzenia pojazdów musimy wezwać pomoc. Postępujemy wówczas podobnie jak w sytuacji wypadku drogowego na ulicy, pamiętając jednak o zatrzymaniu swojego auta możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, wyłączeniu silnika i uruchomieniu świateł awaryjnych. 

Gdy wybuchnie pożar

Poważnym zagrożeniem w tunelu jest wybuch pożaru. Zatrzymując samochód (starając się dojechać blisko prawej krawędzi jezdni) należy wyłączyć silnik i wezwać pomoc. W zależności od sytuacji można podjąć próbę ugaszenia niewielkiego pożaru przy pomocy gaśnicy samochodowej lub gaśnic stanowiących wyposażenie tunelu. Jeśli operator tunelu dysponuje sprzętem technicznym pozwalającym na komunikowanie się z kierowcami, trzeba bezwzględnie dostosować się do przekazywanych instrukcji. W razie dużego zadymienia dobrze jest poruszać się możliwie blisko ziemi, zmierzając najkrótszą drogą do wyjścia ewakuacyjnego. 

Gdy znajdujemy się w samochodzie, za którym wybuchł pożar zwykle najlepszą  reakcją po wezwaniu służb ratunkowych bądź próbie ugaszenia ognia lub udzielenia pomocy poszkodowanym, jest szybki wyjazd z zagrożonego terenu. 

- W tunelu należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy. Trzeba  stosować się do obowiązujących ograniczeń prędkości oraz zachowywać bezpieczny odstęp między pojazdami. Warto też ograniczyć liczbę wykonywanych manewrów zmiany pasa ruchu – podsumowuje Zygmunt Szywacz, egzaminator nadzorujący z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach. - Gdy jednak dojdzie do wypadku lub pożaru przede wszystkim nie wolno wpadać w panikę. Kierując się do wyjścia ewakuacyjnego należy starać się bezpiecznie opuścić budowlę.


Logo PZU

Partnerem akcji „Zawsze bezpieczny” jest PZU SA.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao