Mniej węgla, więcej OZE...

O transformacji polskiej energetyki, innowacjach i pracach nad nową strategią rozwoju Grupy Kapitałowej Enea z jej prezesem – Pawłem Szczeszkiem, rozmawia Maciej Małek. „Fundusze z nowego budżetu Unii Europejskiej powinniśmy wykorzystać na inwestycje w odnawialne źródła energii i technologie nisko oraz zeroemisyjne” – powiedział prezes.

770 mld zł z nowego budżetu UE trafi do Polski. Część z tych pieniędzy zasili polską energetykę. W co najlepiej zainwestować, z punktu widzenia energetyki i korzyści dla polskich firm?

Przyszłością energetyki są technologie zeroemisyjne. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że nasze zadanie na najbliższą przyszłość to racjonalne i sprawiedliwe przeprowadzenie polskiej energetyki przez proces transformacji, na którego końcu znajduje się energetyka oparta na odnawialnych źródłach i magazynach energii. Obserwujemy rosnące w szybkim tempie ceny uprawnień do emisji CO2 – do tego, coraz więcej instytucji finansowych nie finansuje inwestycji opartych o energetykę węglową.

Fundusze z nowego budżetu Unii Europejskiej powinniśmy wykorzystać właśnie na inwestycje w odnawialne źródła energii i technologie nisko oraz zeroemisyjne. W przyszłości zapewnią nam one bezpieczeństwo energetyczne, rozumiane również jako możliwość oferowania na rynku energii elektrycznej, w akceptowalnej cenie, pozwalającej utrzymać konkurencyjność naszej gospodarce.

Grupa Enea mocno stawia na energetykę przyszłości, w tym morskie farmy wiatrowe. Na początku tego roku podpisaliśmy list intencyjny, nawiązując współpracę w tym obszarze z PGE i Tauronem. Chcemy rozwijać też moce fotowoltaiczne i magazyny energii, które są kluczowe do tego, aby nasz krajowy system energetyczny pracował stabilnie. W przyszłości kurczące się miejsca pracy w energetyce konwencjonalnej zostaną zastąpione stanowiskami związanymi z nowymi technologiami energetycznymi. Eksperci oceniają, że będzie ich znacznie więcej niż obecnie w branży . Transformacja energetyczna i inwestycje w odnawialne źródła energii to ogromna szansa dla Polski, szansa na szybszy wzrost gospodarczy – szansa, którą musimy wykorzystać.

To tylko część artykułu. Z całością zapoznasz się na portalu nowyswiat24.com.pl.

Mniej węgla, więcej OZE...

źródło: www.nowyswiat24.com.pl
« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama