Kościół nie musi wciąż szukać jakiegoś nowego programu. Kościół nie musi ciągle na nowo wybierać, za kim się opowiada. Kościół ma już ten program – mówił abp Wojciech Polak, Prymas Polski na jasnogórskim Szczycie, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
Odwołując się w homilii do dzisiejszej Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej, abp Polak zwrócił uwagę, że serca tak wielu ludzi złaknione są dziś miłości. „I to miłości nie byle jakiej, miłości nie powierzchownej i ulotnej, ale tej prawdziwej i głębokiej, którą może dać tylko Bóg. I to jest właśnie marzeniem Serca Maryi – by wyschnięte stągwie tak wielu ludzkich serc napełnić Duchem Świętym, ogniem Bożej miłości” – mówił.
Prymas Polski zauważył, że współczesny świat woła o miłość. „Miłości potrzeba bowiem w naszym życiu osobistym i społecznym. Potrzeba miłości w Kościele i Ojczyźnie. Potrzeba miłości, bo za nią idzie troska, wierność, odpowiedzialność i szacunek. Bo z niej bierze się umiar w wypowiadanych sądach i słowach. Bo kto kocha, nie rani. Kto myśli o drugich, jak o siostrach i braciach, ten nie obraża, nie manipuluje, nie rzuca bezpodstawnych oskarżeń. Kto ma na względzie miłość – ten szuka zgody, pojednania i dobra dla wszystkich” – mówił.
„Potrzeba nam dziś miłości, ale potrzeba też rozsądku, abyśmy potrafili rozeznać, co jest prawdą, a co siejącym zamęt fałszem. Potrzeba miłości, abyśmy w toczących się sporach i waśniach, które wciąż eskalują, nie obrzucali się bezmyślnie błotem i nie odmawiali sobie prawa do troski o wspólne dobro i odpowiedzialności za nasz wspólny los” – podkreślił abp Polak w homilii.
Prymas Polski zaznaczył, że w tym prostym zaleceniu Maryi: „zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” zawiera się program całego chrześcijańskiego życia. „Kościół nie musi więc wciąż szukać jakiegoś nowego programu. Kościół nie musi ciągle na nowo wybierać, za kim się opowiada. Kościół ma już ten program. Kościół przez Chrystusa został powołany i za Chrystusem ma podążać. Owszem, Kościół musi z uwagą odczytywać znaki czasu, ale odpowiadać na nie powinien nie w oparciu o ludzką mądrość, ale w świetle Chrystusowej Ewangelii” – ocenił.
Podczas Eucharystii zostały tradycyjnie ponowione Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest bł. Prymas Stefan Wyszyński. Sumę odpustową koncelebrowali ordynariusze diecezji, którzy uczestniczyli w spotkaniu Rady Biskupów Diecezjalnych. Odbywa się ono rokrocznie 25 sierpnia na Jasnej Górze, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.