Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy. Ważne słowa o Wołyniu

„Rozumiemy Wasz ból po utracie bliskich. Rodzinom i potomkom ofiar Wołynia składam wyrazy współczucia” – powiedział przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk przed polskim parlamentem.

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk rozpoczął w środę dwudniową wizytę w Polsce. Spotkał się marszałek Elżbietą Witek oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. W polskim parlamencie, w języku polskim, wygłosił ważne przemówienie.

Na wstępie podziękował Polakom za pomoc okazaną uciekającym przed wojną Ukraińcom.

„Niezmierni się cieszę, że jestem na przyjaznej polskiej ziemi. Ziemi, która strasznego poranka 24 lutego stała się domem dla wielu Ukraińców. Od początku inwazji państwo polskie, naród polski twardo stali w ramię w ramie z Ukrainą. Odważnie i głośno ogłosiliście całemu światu: nie ma zgody na dominację siły nad prawem. Nie ma zgody na łamanie zasad według których wszyscy żyjemy” – rozpoczął przemówienie Stefańczuk.

Podkreślił, że „wielki naród polski i nasz sąsiad okazał bezwarunkową miłość wobec bliźniego”. „Cały świat jest pod wrażeniem nadzwyczajnego człowieczeństwa i determinacji Polaków. W 2001 roku podczas pamiętnej wizyty do Ukrainy św. Jan Paweł II zarówno wam, jak i nam powiedział: Miarą wysokiej cywilizacji nie jest tylko postęp gospodarczy, ale przede wszystkim moralność i duchowość” – mówił przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy. „Niski ukłon i szczera wdzięczność tobie, drogi polski narodzie” – powiedział Stefańczuk, zauważając, że w naród polski wielokrotnie bronił się przed rosyjskim imperializmem.

Następnie, na jego prośbę, minutą ciszy uczczono tych, którzy – jak mówił polityk – oddali życie za wolną Ukrainę, wolną Polskę i wartości, na których zbudowana jest wolna Europa.

„Zbliża się 80. rocznica straszliwych wydarzeń na Wołyniu. Rozumiemy wasz ból po stracie najukochańszych. Wszystkim potomkom i rodzinom ówczesnych wydarzeń na Wołyniu składam wyrazy szczerego współczucia i wdzięczności za podtrzymywanie światłej pamięci o swoich przodkach” – powiedział Stefańczuk. „Pamięci, która nie wzywa do zemsty ani nienawiści, ale służy jako ostrzeżenie, że nic takiego, nigdy więcej nie powtórzy się między naszymi narodami” – kontynuował.

Po słowach ukraińskiego polityka posłowie na sali wstali.

„Życie ludzkie jest równie cenne niezależnie od narodowości, płci, rasy czy religii i z tą świadomością będziemy współpracować z wami, akceptując prawdę, bez względu na to jak bolesna może ona być. Razem musi zdać ten niełatwy, ale niezbędny egzamin aby formuła „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” uzyskała prawdziwy sens, prawdziwy wymiar. Razem odnajdziemy prawdę i dokonamy sprawiedliwej oceny” – mówił Stefańczuk.

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy był w Polsce także w grudniu i pod koniec sierpnia ubiegłego roku; także wtedy spotykał się z marszałek Witek i marszałkiem Senatu. Głównym tematem rozmów była wtedy kontynuacja wielowymiarowego wsparcia dla dotkniętej rosyjską agresją Ukrainy.

źródło: PAP, interia.pl

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama