Film „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” to historia pierwszej papieskiej pielgrzymki do ojczyzny opowiedziana oczyma dziecka, a dziś 50-letniej kobiety.
Jej przeżycia są zilustrowane zdjęciami z miejsc, które odwiedził Papież podczas swojej podróży do Ojczyzny 2-10 czerwca: Warszawa – Gniezno – Częstochowa – Kraków – Kalwaria Zebrzydowska – Wadowice – Oświęcim – Nowy Targ. W dokumencie usłyszymy fragmenty ważnych słów, które padły z ust Papieża oraz dowiemy się o kontekście przygotowania i przebiegu pielgrzymki. Najbardziej znane są te, które wypowiedział podczas Mszy św. pontyfikalnej na placu Zwycięstwa: "Wołam z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój, niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi".
„Założeniem filmu było przekazanie, że pierwsza podróż Jana Pawła II do Polski była przełomowym wydarzeniem, które wzmocniło tożsamość narodową Polaków, dodało sił ruchom opozycyjnym i miało ogromny wpływ na powstanie „Solidarności” – czytamy w opisie filmu.
Obraz wykorzystuje fragmenty filmu „Pielgrzym” z 1979 r.” w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, uzupełnione wypowiedziami Piotra Dmitrowicza, dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz zdjęciami z Archiwum IPN.
Film jest częścią projektu wystawienniczego „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2-10 czerwca 1979”.
DZIEWIĘĆ DNI, które zmieniły POLSKĘ [FILM DOKUMENTALNY]
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.