Związek Wyznaniowy Rodzimowierców Polskich RÓD to najnowsza wspólnota religijna zarejestrowana w naszym kraju.
Sprawę opisała „Rzeczpospolita”. W rejestrze kościołów i związków wyznaniowych MSWiA figuruje ok. 170 wspólnot. Większość z nich została wpisana tam w latach 90. XX wieku, kiedy przepisy były łatwiejsze. Do rejestracji wymagano wtedy znacznie mniejszej liczby podpisów niż obecnie. Teraz przybywa około jednego wpisu rocznie. Najnowszym związkiem religijnym zarejestrowanym oficjalnie w Rzeczpospolitej Polskiej jest grupa pogan.
Po dokonaniu wpisu członkowie Związku Wyznaniowego Rodzimowierców Polskich RÓD mogą publicznie sprawować obrządek, czy np. poprosić szefa o wolne w okresie ich świąt z możliwością odpracowania w innym terminie. Wspólnota uzyskała też dostęp do przywilejów podatkowych i pieniędzy z funduszu kościelnego, z którego finansowane są składki osób duchownych.
„Środowisko rodzimowierców nie tylko się powiększa, ale też staje się coraz bardziej dojrzałe” – komentuje religioznawca z UJ Scott Simpson. Jego zdaniem liczba aktywnych wyznawców wynosi obecnie około 3,5 tys., a do tego dochodzi szerszy krąg osób zainteresowanych tą religią, czasami uczestniczących w obrzędach. Obrzędy kultowe są niekiedy prowadzone w ośrodkach kultury czy muzeach etnograficznych. Część uczestników podchodzi do nich bardzo poważnie.
Współczesnym poganom nie przeszkadza to, że słowiański kult jest słabo znany. Mity przodków Polaków nie zostały spisane, w przeciwieństwie do germańskich czy greckich, w związku z tym zaginęły. Nie jest też pewne, jak wyglądały obrzędy, watpliwości naukowców budzą nawet imiona słowiańskich bogów.
Źródło: rp.pl