IMGW wydał ostrzeżenia I, II i III stopnia przed burzami, silnym wiatrem, silnym deszczem z burzami oraz przed wzrostami stanów wody. Obejmują one dwie trzecie terytorium naszego kraju. Natomiast minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował w poniedziałek, że w powiecie cieszyńskim (Śląskie) ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.
Minister Dariusz Klimczak podczas konferencji prasowej w Smardzewicach w woj. łódzkim w poniedziałek poinformował, że wszystkie drogi krajowe i linie kolejowe są przejezdne, ale sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna związana z obfitymi opadami deszczu jest trudna, dynamiczna i należy być w ciągłej gotowości.
– Wszystkie służby są w stanie podwyższonej gotowości, przygotowane do likwidacji i niwelowania lokalnych zagrożeń i przeciwdziałania tym zagrożeniom. To jest obecnie nasze najważniejsze zadanie – powiedział Klimczak.
Minister infrastruktury poinformował o ogłoszonych pogotowiach przeciwpowodziowych dla czterech lokalizacji (Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice, gmina Kozy i Goczałkowice), a po chwili dodał, że otrzymał informację o ogłoszeniu pogotowia przeciwpowodziowego w piątym obszarze – dla powiatu cieszyńskiego w województwie śląskim.
Ostrzeżenia III stopnia przed silnym deszczem z burzami wydane zostały przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla północy województwa śląskiego, zachodu województw łódzkiego i świętokrzyskiego oraz dla północnego zachodu województwa małopolskiego. Zależnie od regionu alerty będą obowiązywać do poniedziałkowego popołudnia lub wieczora.
Ostrzeżenia II stopnia przed silnym deszczem z burzami obejmują teren województwa warmińsko-mazurskiego, prawie całe województwa: mazowieckie, kujawsko-pomorskie i świętokrzyskie, północ województw opolskiego i podlaskiego, północny wschód województwa dolnośląskiego oraz wschód województw wielkopolskiego, pomorskiego, łódzkiego i małopolskiego. Zależnie od regionu alerty obowiązują do poniedziałkowego popołudnia, wieczora, a nawet do północy.
Alert pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami obejmuje centralny pas województwa pomorskiego oraz powiat tucholski w województwie kujawsko-pomorskim. Ostrzeżenie obowiązuje w poniedziałek do godz. 22.00.
IMGW wydał także ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla wschodniej Polski. Obejmują one południowy wschód województw podkarpackiego, podlaskiego i mazowieckiego oraz niemal cały obszar województwa lubelskiego. Alert obowiązuje do poniedziałkowego wieczora.
Na obszarze obowiązywania ostrzeżeń – z wyjątkiem Pomorza – burzom mogą lokalnie towarzyszyć opady gradu.
Od poniedziałkowego wieczora do wtorkowego poranka obowiązywać będą z kolei ostrzeżenia I stopnia przed silnym wiatrem w rejonie Zatoki Gdańskiej.
Obecnie obowiązują także ostrzeżenia hydrologiczne I, II i III stopnia. Ostrzeżenie III stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych obejmuje zlewnie rzek na wschodzie województwa śląskiego.
Ostrzeżenie II stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych obejmuje zlewnie rzek w województwie małopolskim, na zachodzie województwa podkarpackiego, prawie całym obszarze województwa opolskiego oraz na południowym krańcu województwa dolnośląskiego. Alertem objęty został także Zalew Szczeciński, zlewnia Wkry do ujścia Łydyni oraz zlewnie Nidy (Białej Nidy) do ujścia Czarnej Nidy, Bobrzy oraz Wiernej Rzeki w województwie świętokrzyskim.
Ostrzeżenie I stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wód obejmuje zlewnie rzek w Polsce centralnej i północno-wschodniej oraz lokalnie na Dolnym Śląsku.
Zależnie od regionu ostrzeżenia hydrologiczne będą obowiązywać do poniedziałkowego popołudnia, wieczoru lub do późnych godzin nocnych.
Ostrzeżenie III stopnia przewiduje wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.
Ostrzeżenie II stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.
Ostrzeżenie I stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, mogących powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: