W dniu św. Antoniego ponad 60 tys. chlebów dla mieszkańców Lizbony

Podczas przypadających dzisiaj uroczystości związanych ze świętem pochodzącego z Lizbony św. Antoniego do mieszkańców Lizbony trafi ponad 60 tys. bochenków chleba.

Tradycyjny “Chleb Świętego Antoniego” jest dystrybuowany tuż po rozpoczęciu uroczystości ku czci patrona portugalskiej stolicy.

Jak poinformował o. Francisco Sales Diniz, rektor lizbońskiego kościoła św. Antoniego, środki uzyskane ze sprzedaży tego tradycyjnego pieczywa, trafią na dzieła charytatywne prowadzone przez portugalskich franciszkanów wśród dzieci i młodzieży. - Szacujemy, że tylko podczas tego jednego dnia ze sprzedaży tego chleba otrzymamy około 18 tys. euro – ujawnił zakonnik.

Dzień 13 czerwca jest świętem Lizbony, a zarazem dniem wolnym od pracy w tym mieście. Uroczystości ku czci św. Antoniego rozpoczynają się w przeddzień od marszów grup tanecznych na Alei Wolności w portugalskiej stolicy. Wieczorem na ulicach starówki gromadzą się mieszkańcy i turyści, aby wziąć udział we wspólnej zabawie.

Dziś główną uroczystością religijną będzie Msza św. w stołecznej katedrze, która rozpocznie się w południe. Pięć godzin później ulicami portugalskiej stolicy przejdzie procesja ku czci św. Antoniego.

Jeden z największych portugalskich świętych urodził się pod koniec XII wieku jako Fernando de Bulhões w pobliżu miejsca, gdzie dziś znajduje się w Lizbonie katedra. Św. Antoni przez kilka lat mieszkał w Koimbrze, gdzie wchodził w skład zakonu św. Augustyna. Po przyłączeniu się do franciszkanów rozpoczął swą misję ewangelizacyjną w Afryce Północnej, a następnie we Włoszech, gdzie zdobył sławę dzięki swym kazaniom. Był pierwszym profesorem teologii wśród franciszkanów. Św. Antoni zmarł w Padwie w 1231 r.

mz (KAI/AE/RR) / Lizbona

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao