Na Ukrainie 15 lat działalności obchodzi ośrodek dla osób uzależnionych - Nazaret. Prowadzony przez Caritas greckokatolickiej diecezji samborsko-drohobyckiej jest najstarszym i największym centrum terapii dla osób pragnących wyjść z nałogu alkoholizmu i narkomanii.
Terapia osób uzależnionych oparta na nowoczesnych metodach to na Ukrainie wciąż rzadkość. Gdy piętnaście lat temu ks. Igor Koznakiewicz z grupą współpracowników zakładali Nazaret, musieli zaczynać od zera. Zdewastowane budynki dawnej radzieckiej bazy wojskowej i brak doświadczeń w tego typu pracy na Ukrainie. Dziś Nazaret to największy katolicki ośrodek terapii uzależnień w tym kraju. Miejsce, w którym pomoc otrzymują wszyscy, którzy jej pragną: weterani wojny na wschodzie Ukrainy, ojcowie rodzin, duchowni. „Największym problemem jest to, że przez lata komunizmu nauczyliśmy się wszystkie nasze problemy i trudności, których nie potrafimy rozwiązać, po prostu zapijać - wyjaśnia o. Igor. - Włączamy w nasz program terapeutyczny wszystkie doświadczenia, jakie są tylko dostępne. Przede wszystkim jest to program 12 kroków, choć oczywiście nie jest on jedyny. Wykorzystujemy różne programy psychoterapeutyczne. Jednym z nich jest wspólnota. Uczymy się w niej żyć od nowa. Osoby jakie do nas przychodzą, mówią, że chcą tutaj być, bo nikt ich tutaj nie krytykuje, nie odrzuca, nie poniża. Nikt nie przypomina im ciągle, że są skończonymi alkoholikami, narkomanami czy kimś kogo z góry się odrzuca. Mówimy im: jesteś taki sam jak ja. Nic mnie w tobie nie dziwi”.
Uroczystościom 15-lecia ośrodka przewodniczył biskup diecezji samborsko-drohobyckiej Jarosław Pryriza, który podkreśli znaczenie tego typu ośrodków dla misji Kościoła katolickiego na Ukrainie.
Źródło: www.vaticannews.va