Egipt: po szczycie pandemii koronawirusa stopniowo otwierane są świątynie

Władze Egiptu zdecydowały, aby od soboty 27 czerwca otworzyć dla wiernych kościoły, meczety i inne miejsca modlitwy.

Władze Egiptu zdecydowały, aby od soboty 27 czerwca otworzyć dla wiernych kościoły, meczety i inne miejsca modlitwy. W ramach stopniowego łagodzenia surowych przepisów spowodowanych pandemią koronawirusa zostaną też otwarte restauracje, kawiarnie i obiekty sportowe, poinformował w przemówieniu telewizyjnym premier Egiptu Mustafa Madbuli.

W dalszym ciągu nie wolno będzie jednak odprawiać muzułmańskich modlitw piątkowych w meczetach i otwartych niedzielnych liturgii chrześcijańskich z udziałem wiernych, nadal zabroniona jest też działalność ośrodków publicznych, sal weselnych oraz pogrzebowych.

Dla lokali gastronomicznych i ośrodków sportowych obowiązuje ograniczenie do 25 proc. normalnej liczby miejsc. Hotele mogą przyjmować tylko połowę dotychczasowej liczby gości. Zniesiony też został zakaz przebywania poza domami w godzinach nocnych oraz przedłużono godzinę zamknięcia sklepów z godziny 18.00 na 21.00. Nieczynne pozostają jeszcze parki i plaże. Utrzymany jest też zakaz palenia fajek wodnych, aby także w ten sposób uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa.

Częściowe ulgi wprowadzono na skutek tysięcy skarg przeciwko obowiązującemu od marca zamknięciu wszystkich obiektów, tłumaczył premier Egiptu. Poinformował też, że regularnie będą prowadzone kontrole, czy przestrzegane są przepisy, a w przypadku ich naruszania grożą surowe kary.

W Egipcie potwierdzono 56 800 infekcji wirusem Covid-19, 2 278 osób zmarło. Premier Madbuli przypomniał, że ok. 50 proc. infekcji i 60 proc. zmarłych to mieszkańcy Kairui jego najbliższego regionu.

ts (KAI) / Kair

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama