Kard. Gracias: każdy jest powołany do bycia Samarytaninem

Komentując nową papieską encyklikę w kontekście Kościoła w Indiach metropolita Bombaju zwrócił uwagę na to, jak ważna jest we współczesnym świecie postawa dobrego Samarytanina, wrażliwego na potrzeby ludzi wykluczanych ze społeczeństwa lub marginalizowanych

„Przypowieść o Dobrym Samarytaninie przypomina, że nie ma żadnych ograniczeń, żadnych granic, żadnych murów w naszym sercu oraz w naszych emocjach. To jest przykład, który daje nam Jezus” – Powiedział kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bombaju, komentując dla agencji AsiaNews Encyklikę Fratelli tutti.

Zdaniem indyjskiego purpurata przypowieść ta bardzo zaimponowała światu. Wiemy dobrze, jaki jest jej sens: pomagać innym, pomagać każdemu bez wyjątku. Niektóre rządy wręcz użyły określenia „prawo Samarytanina”, aby podkreślić zobowiązanie do przyjścia z pomocą temu, kto pozostaje w trudnej sytuacji. Człowiek może zostać wręcz ukarany za coś, czego nie zrobił. Samarytanin jest słowem kluczowym, tytułem kogoś, kto wychodzi naprzeciw potrzebom innych.

Papież Franciszek zachęca wszystkich do bycia Dobrymi Samarytanami w stosunku do migrantów, uchodźców oraz wszystkich, którzy cierpią. Nieustannie nalega na Kościół, aby wychodził na peryferie i służył tym, którzy są uciskani oraz cierpią.

W tym kontekście kard. Gracias wspomniał o wspólnocie Dalitów, którzy są źle traktowani, a szczególnie kobiety narażone są na niebezpieczeństwo. Ewangeliczna przypowieść nie odnosi się jedynie do pojedyńczych osób. Można ją rozszerzyć na instytucje oraz rządy.

Przywołując papieską encyklikę w kontekście pandemii, purpurat uważa, że Franciszek wzywa świat do zrozumienia, czym jest solidarność. Powinniśmy stać się jednością, jedną rodziną braci i sióstr. Przyszedł czas na refleksję. Pandemia jest czasem, w którym bardziej powinniśmy rozumieć nasze zobowiązania. To jest wyzwanie. Należy zadbać o wszystkich – dodaje kard. Gracias.

« 1 »

reklama

reklama

reklama