Polski ksiądz ratował Żydów, wydając fałszywe metryki chrztu. Poznaliśmy jego nazwisko!

Ks. Antoni Wojdas SDB w czasie wojny pracował w Turcji. Odnalezione dokumenty świadczą o tym, że współpracował z konsulem generalnym RP w Stambule Wojciechem Rychlewiczem i wydawał metryki chrztu polskim Żydom. Dokumenty umożliwiały im ucieczkę do Palestyny, USA czy Brazylii.

„Twarz bohatera! Ten polski ksiądz katolicki z Polonezköy w Turcji stał za przynajmniej kilkoma fałszywymi metrykami chrztu sfałszowanymi w Stambule w celu ratowania żydowskich uchodźców podczas Holokaustu” – napisał na Twitterze ambasador RP w Ankarze dr Jakub Kumoch, dołączając zdjęcie ks. Antoniego Wojdasa SDB.

Kapłan w czasie wojny był proboszczem w Adampolu, polskiej wsi w Turcji. Współpracował z konsulem generalnym Wojciechem Rychlewiczem, który wydawał Żydom fałszywe zaświadczenia stwierdzające, że są katolikami. Umożliwiały one zdobycie wiz i ucieczkę z Europy przez neutralną Turcję do Palestyny, USA czy Brazylii. W ten sposób udało się uratować setki osób.

Jak powiedział w rozmowie z PAP Jakub Kumoch, w kilku źródłach pojawiały się informacje o pomagającym Rychlewiczowi księdzu katolickim. Jego tożsamość była jednak nieznana. Odnalezione dokumenty wskazują, że tą postacią mógł być właśnie ks. Wojdas.

„Tutaj proboszcz Adampola potwierdza, że ​​pan Alfred Statter jest katolikiem. Ale już dwa miesiące później (!) wręcza mu metrykę chrztu, prawdopodobnie fałszywą” – opisuje zamieszczone na Twitterze dokumenty Jakub Kumoch. Jak dodaje, wydaje się, że księdza wspierała przynajmniej część polskich rodzin mieszkających w tym czasie w Polonezköy/Adampolu.

„Ta sytuacja jest nowa dla wszystkich, którzy znali księdza Wojdasa, także dla członków jego rodziny” – napisał ambasador RP w Ankarze. „Ksiądz Wojdas zmarł w 1949 r., prawdopodobnie nie mówiąc o dokumentach i swoich powiązaniach z konsulem Rychlewiczem” – dodał.

Źródło: Twitter, PAP

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama