O tym, że przypadające w 2025 r. 1700. rocznica Soboru Nicejskiego, oraz wspólna dla wszystkich Kościołów data obchodów Świąt Paschalnych mają ogromne znaczenie w dążeniu do jedności chrześcijan napisał Ojciec Święty w przesłaniu do członków ekumenicznej inicjatywy Pasqua Together 2025.
Ojciec Święty spotkał się w czwartek z członkami ekumenicznej grupy Pasqua Together 2025, łączącej przedstawicieli Kościołów wschodnich i zachodnich i działającej na rzecz przyjęcia przez wszystkich chrześcijan wspólnej daty obchodów Świąt Wielkiej Nocy. W przekazanym im przesłaniu Papież podziękował za podejmowane starania, które wyrażają
„pragnienie, by nie utracić na darmo ważnej okazji, jaką daje nam rok 2025” oraz że wpisują się one „m.in. w przygotowania do obchodów Drugiego Tysiąclecia Odkupienia 2033”.
Kluczowa zbieżność dat
Papież podkreślił, że wspólne obchodzenie Wielkanocy jest ważnym symbolem jedności chrześcijan:
„W przyszłym roku, który dla Kościoła katolickiego będzie rokiem Jubileuszu zwyczajnego, obchody Wielkanocy, ze względu na zbieżność kalendarzy, będą wspólne dla wszystkich chrześcijan – podkreślił Ojciec Święty – Jest to ważny znak, do którego dochodzi także 1700. rocznica obchodów pierwszego Soboru Ekumenicznego, Soboru w Nicei, który oprócz ogłoszenia Symbolu Wiary, zajmował się również kwestią daty obchodów Wielkanocy, ze względu na różne tradycje istniejące w tamtym czasie.”
Jak najmniej podziałów wśród chrześcijan
Franciszek zaznaczył, że niezależnie od okazjonalnej zbieżności dat otrzymuje prośby o znalezienie rozwiązania, „aby wspólne świętowanie Dnia Zmartwychwstania nie było już wyjątkiem, ale stało się normalnością. Zachęcił wszystkich angażujących się w tę kwestię, aby „podejmowali wszelkie wysiłki w poszukiwaniu możliwej komunii, unikając wszystkiego, co może prowadzić do dalszych podziałów wśród braci”.
Obchody Paschalne świadectwem dla świata
„Wielkanoc nie wydarza się z naszej inicjatywy, albo ze względu na taki czy inny kalendarz – przypomniał w swoim przesłaniu Papież, podkreślając prymat Boga i przestrzegając przed zamykaniem się „w naszych schematach, naszych projektach, w naszych kalendarzach, w ‘naszej’ Wielkanocy.”
Przypominając, że „Pascha jest Chrystusowa”, Franciszek zaprosił do poszukiwania coraz większej jedności, będącej świadectwem wiary dla świata. „Potrzebujemy wspólnie podążać naprzód, a w tym pomoże nam rozpoczęcie, na wzór Apostołów, od Jerozolimy – miejsca, z którego samo głoszenie Zmartwychwstania rozprzestrzeniło się na cały świat” – napisał.
Źródło: vaticannews.va/pl