Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Ewa Szumańska

CHOINKA

Choinka to coś w rodzaju zegara mierzącego upływający czas, wielkiego przypominacza. Kiedy nagle poczuje się w domu zapach igliwia - to znaczy, że Święta za dwa, trzy dni. Kiedy siedzi się przy choince bardzo spokojnie, najlepiej się rozmawia i śpiewa kolędy - to znaczy, że to ten specjalny, wyłączony z gonitwy czas między Wigilią i Sylwestrem. Kiedy na ziemi zobaczy się pierwsze leżące igły - to znaczy, że minął Nowy Rok. Jeżeli gałązki są prawie gołe, a przy każdym potrąceniu podłoga pokrywa się grubą warstwą igieł - znak, że już dobrze po Trzech Królach. I przychodzi dzień zdjęcia lampek, schowania bombek do pudełek i wyniesienia choinki na śmietnik. Wiadomo, że coś się przekręciło, że minął jeszcze jeden z tych ważnych, oczekiwanych okresów roku i to tak niezauważalnie, tak szybko, że nikt się niemal nie zorientował.

Choinka. Taka niby niewinna, dobrotliwa, przyjazna i radosna, a taka nieubłagana w tym swoim przypominaniu... Jakby to nie igły się sypały, tylko piasek w klepsydrze.

Bałagan

Patrzę jak ten - z lubością nagłaśniany przez telewizję - bałagan, towarzyszący od 1 stycznia wprowadzaniu dwóch arcyważnych reform - z dnia na dzień klęśnie. Jak drożdżowe ciasto, które nadmiernie wyrosło i nie wstawione na czas do piekarnika - klapnęło i zapadło się. Ów bałagan zresztą od samego początku wydawał mi się znacznie mniejszy niż jego legenda.

O bałagan przy wprowadzaniu reform obwinia się z reguły rząd. Zapomina się przy tym, że pomiędzy nim a znajdującym się na samym końcu "konsumentem" reformy - jest cała, ogromna rzesza ludzi, takich pojedynczych ogniw łańcucha, który spina zamysł i wykonanie, początek i koniec.

A ci ludzie jakże bujni, niesforni, niezależni i słowiańscy!... Są wśród nich urzędnicy "z innej opcji", pragnący zdyskredytować szefa, są zwykłe nieroby, którym po prostu nie chce się wysilić, są złotouści gadacze z obydwiema lewymi rękami, są ludzie obrażeni na cały świat, bo są "mal payé" (jak mówi się w Afryce, tłumacząc własną inercję), są dziennikarze szukający, gdzie by tu upolować sensację, dołożyć tym u góry i pokazać własną bezkompromisowość, są narzekacze, którym okruch zaklętego zwierciadła utkwił w oku raz na zawsze, są podwórkowi opowiadacze i uliczni dyskutanci, którzy od rana do nocy biją pianę, powtarzają ploty, podsycają panikę i tak dalej, i tak dalej...

Rząd ma wpływ na bezpośrednich podwładnych i może na parę jeszcze szczebelków - lecz w jakimś miejscu istnieje granica, poza którą pozostaje już tylko zaufać ludziom i uwierzyć w ich dobrą wolę. Ale rząd nie ma na pewno wpływu - na charakter narodowy...

Chusteczka

Ostatnio sporo się mówiło i pisało o kulturze politycznej. Jako dwa skrajne przykłady podawano wypowiedzi z dwóch przeciwnych stron barykady: ministra Pałubickiego o ubekach i pana Millera o impotentach.

Minister Pałubicki mnie nie zachwycił ze względu na formę wypowiedzi, świadczącą o pewnej niedojrzałości i braku opanowania. Pan Miller zaś mnie nie zaskoczył, bo znam jego repertuar. To, że rodzaj używanych metafor wciąż się u niego powtarza, ma - być może - dwie przyczyny. Po pierwsze: ich smakowitość dla naszych wciąż niezbyt wyrafinowanych mediów, a więc pewność powtórek, a więc wzrost popularności, sprzężonej z oglądalnością. Po drugie: starzejący się panowie miewają obsesję dawania wszystkim do zrozumienia, że wciąż są wspaniałymi "macho".

Przypomina mi się taki bardzo stary, szkolny kawał - o tym, jak pani nauczycielka, sprawdzając zdolność asocjacji u uczniów, spytała, z czym im się kojarzy chusteczka do nosa. Ktoś powiedział, że z katarem, ktoś inny, że z odpływającym statkiem, bo ludzie żegnają się machając chusteczkami. Nagle dryblas z ostatniej ławki podniósł dwa palce i oznajmił, że jemu chusteczka kojarzy się z - tu padło niecenzuralne, czteroliterowe słowo. Dlaczego? - wyjąkała wstrząśnięta i przerażona nauczycielka. Uczeń odpowiedział: A bo mnie się wszystko z ... kojarzy.


Copyright © by Tygodnik Powszechny

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: choinka święta reforma czas rząd Trzech Króli nowy rok Bałagan Chusteczka kultura polityczna minister
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W