Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Ks. Adam Kalbarczyk

BÓG JEST INNY

Homilia/rozważanie na 21 Niedzielę zwykłą roku ADwóch profesorów teologii — jak głosi anegdota — dyskutowało często o tym, jak to będzie w niebie. Wyobrażali sobie najpiękniejsze rzeczy i wzdychali przy tym głęboko, ale niczego nie mogli być tak naprawdę pewni. Dlatego też obiecali sobie wzajemnie, że ten, który pierwszy z nich umrze, przyjdzie we śnie do tego drugiego i powie mu, jak rzeczywiście jest w niebie. Parę lat później zmarł jeden z nich i ukazał się we śnie temu drugiemu. Ten zaś zapytał z ogromną ciekawością: „No i jak tam jest?”. „Zupełnie inaczej” — odpowiedział zmarły.

Rzeczywiście, niebo jest całkowicie inne i sam Bóg jest zupełnie inny niż to, co człowiek jest w stanie o Nim i o niebie powiedzieć — nawet jeśli nosi to miano teologii. Rzeczywistość Boża przerasta „o niebo” ludzką wyobraźnię. I chociaż z chęcią dowiedzielibyśmy się czegoś więcej o Bogu i przeszłym życiu w wieczności, to powinniśmy się właściwie cieszyć, że to wszystko jest — jak w tej anegdocie — „zupełnie inne”. Gdybyśmy bowiem mogli zrozumieć, kim Bóg jest, dlaczego jest taki, a nie inny, dlaczego tak czy inaczej działa, to wtedy Bóg musiałby być zupełnie malutki. Inaczej nie zmieściłby się w naszym ograniczonym umyśle. Bóg byłby mniejszy niż nasza głowa, a Jego możliwości byłyby tak samo ograniczone jak nasze. Gdybyśmy mogli pojąć Boga, byłaby to śmierć naszej nadziei. Bóg przestałby być misterium, tajemnicą, skurczyłby się do naszego formatu, a ten przecież jest zawsze za mały tak dla Niego, jak i dla nadziei, która pozwala nam żyć.

Św. Paweł mówi: „O głębokości bogactw, mądrości i wiedzy Boga! Jakże niezbadane są Jego wyroki i nie do wyśledzenia Jego drogi!” To zdanie potwierdza, że Bóg jest całkowicie inny. I dzięki Bogu! Przez to nasze życie zyskuje bezkresne perspektywy, przewyższające nasze ograniczone horyzonty. My, ludzie, jesteśmy nieraz tacy mali — zarówno w naszej mądrości, jak i jej braku, w naszej dobroci i w naszym złu, w naszej tęsknocie za nieskończonością i w naszej ciasnocie... O jak dobrze, że Bóg nie jest taki jak my! Bóg jest inny. Co prawda często każe nam żyć z pytaniami bez odpowiedzi, ale właśnie to nas ożywia i budzi tęsknotę za Nim i niebem.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: transcendencja Bóg misterium tajemnica niebo bóstwo
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W