Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Źródło: Przewodnik Katolicki

o. Paweł

Zacznij czytać Ewangelię

I Niedziela Wielkiego Postu, rok B

Rdz 9,8-15; Ps 25; 1 P 3,18-22; Mk 1,12-15Droga do Bożego zwycięstwa prowadzi przez prawdę. Szatan jest ojcem kłamstwa i umiejętnie sprawuje kontrolę nad nami przez wpisane w serce niebożę przekonania

Tylko człowiek posłuszny Duchowi Świętemu może wyjść na pustynię, by tam, w doświadczeniu słabości, biedy, udręki zwyciężyć szatana. Stabilne życie, które prowadzimy na co dzień, pozwala nam żyć w błogiej nieświadomości. Problemem jest wtedy brak środków materialnych, brak miłości we wzajemnych kontaktach, brak pomysłów, jak rozwiązać swoje kłopoty. Ale pustynia, sytuacja skrajna, stawia nas wobec rzeczy ostatecznych i huraganu uczuć: rozpaczy, zwątpienia, nienawiści, lęku. Jeżeli w te doświadczenia wchodzimy napełnieni Duchem Świętym, zaczynamy odkrywać prawdę. To szatan -książę tego świata -korzystając ze swoich możliwości, chce się o mnie „zatroszczyć". O mój status materialny, pozycję, znaczenie, sławę. Chce to jednak zrobić w jednym celu: aby zamknąć mnie na Boga i na prawdziwe szczęście. Chce, bym zyskując ziemię, stracił niebo. A Bóg odwrotnie. Przez Ducha wyprowadza mnie na pustynię, czyli prowadzi mnie do straty ziemi, abym zapragnął nieba i wybrał niebo.

Droga do Bożego zwycięstwa prowadzi przez prawdę. Szatan jest ojcem kłamstwa i umiejętnie sprawuje kontrolę nad nami przez wpisane w serce niebożę przekonania. Pod negatywnymi reakcjami mojego serca ukrywa się fałszywy obraz mnie samego, świata i Boga: ludziom nigdy nie można ufać, moje życie jest bez sensu, nie zasłużyłem sobie na ludzką miłość... i wiele innych. Póki nie wyjdziesz na pustynię, nie odkryjesz swojej niewoli, tego co kształtuje twoje codzienne przeżywanie rzeczywistości. A może właśnie fałsz tworzy w twoim sercu taki dziwny opór i zniechęcenie na samą myśl o sięgnięciu do Pisma Świętego? Przecież argumenty, że to taka trudna księga, są tylko zasłoną dymną, ukrywają problem. Gdybyś chciał i wierzył, że to Słowo z mocą zdolną wyzwolić cię z fałszu serca i spod władzy szatana, czytałbyś pomimo wszystko.

Zadanie rekolekcyjne nr 1: Sięgnij po Ewangelię i zacznij czytać. Szukaj tych zdań, które budzą niepokój, nie pasują, drażnią. Zatrzymaj się nad nimi i czytaj je głośno. Szukaj prawdy o swoim sercu, o tym, co nie jest w nim Boże. Pozwól, by miecz Ducha, czyli Słowo Boże, poprowadziło cię do zwycięstwa.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: PRAWDA Biblia Wielki Post Duch Święty lektura Ewangelia Słowo Boże
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W