Poradnik dla rodziców, którzy pragną pomóc dziecku jak najlepiej wykorzystać jego możliwości i umiejętności
C. J. Simister BystrzakiJak rozwinąć niezwykły umysł twojego dziecka
|
fragmenty:
WPROWADZENIE
|
Dzieci nauczą się w szkole mnóstwa rzeczy. Niestety, nie zawsze ta wiedza będzie przekładać się na najwyższe stopnie lub wzorowy dzienniczek (gdyby tylko było to możliwe!), co nie zmienia faktu, że zakres przyswojonego materiału będzie bardzo szeroki.
Pomijając wiele różnych przedmiotów, z którymi dziecko się zapozna, takich jak biologia, chemia i fizyka, technika, polski i matematyka, historia, geografia, religia itd., zdobędzie ono również umiejętności praktyczne, które pomogą mu zadbać o kondycję fizyczną, zdrowie i bezpieczeństwo, wyrazić się poprzez sztukę, teatr i muzykę. Jeśli odczuje taką potrzebę, będzie mogło nabyć znajomość technologii, która zapewni mu zdecydowaną przewagę nad innymi członkami rodziny w kwestii obsługi wszelkich domowych urządzeń komputerowych.
źródło: photogenica.pl
Ale to nie wszystko. Dzieci poznają również znaczenie dokładności i dbałości o szczegóły, uważnego przestrzegania instrukcji, zarządzania czasem i terminowości. Naturalnie, stwierdzenie, że każde dziecko stanie się mistrzem we wszystkich wymienionych dziedzinach byłoby mało realne, ważny jest jednak fakt, że bez wątpienia będzie ono miało wiele okazji, żeby je ćwiczyć.
Dzieci zdobędą również związane z nauką umiejętności społeczne i emocjonalne, służące do porozumiewania się z rówieśnikami i nauczycielami, pomagające w zrozumieniu własnego miejsca w szerszej społeczności. O ile znajdzie się na to czas
— w i tak już napiętym harmonogramie — będą także uczyć się o wartościach, takich jak uczciwość, szczerość, szacunek i tolerancja.
Mamy nadzieję, że dzięki temu wszystkiemu nasze dzieci będą szczęśliwe, spełnione i gotowe do osiągnięcia sukcesu w życiu. Aha, nie należy zapomnieć, że będzie temu towarzyszył ważny zestaw certyfikatów mających świadczyć o ich wysiłku i inteligencji oraz potwierdzić gotowość do podjęcia nauki w szkole wyższej lub pierwszej pracy.
Nic więc dziwnego, że szkoły mają tak napięty program nauczania.Prawdopodobnie nie ma w nim już miejsca na dodatkowe wymagania. Niestety, prawdą jest, że na tej długiej liście przedmiotów są znaczne luki, coraz bardziej widoczne w dzisiejszym nieprzewidywalnym i szybko zmieniającym się świecie. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że do pełnego rozwoju i wykorzystania swojego potencjału dziecku potrzebne są także inne cechy.
I my zdajemy sobie z tego świetnie sprawę. Wielu z nas — zarówno nauczycieli, jak i rodziców — jest niezbyt zadowolonych z faktu, że latami wkłada się dzieciom do głów wszelkiego rodzaju niepotrzebne informacje i liczby. Jeśli mamy odwagę się do tego przyznać i jeśli nasze dzieci są do nas podobne, to stwierdzamy, że te informacje zostaną prawdopodobnie zapomniane wkrótce po zdanych egzaminach. Dręczy nas też poczucie, że dzieci są źle przygotowane do stawienia czoła dzisiejszemu wielkiemu, zepsutemu (chociaż bardzo ekscytującemu) światu i do dominacji nad nim.
Pierwsze rysy pojawiają się już na etapie szkoły średniej. W przeciwnym razie jakże możliwy byłby fakt, że dziecko kończy szkołę ze wzorowymi stopniami, ale nie zostaje zaproszone nawet na jedną rozmowę kwalifikacyjną przez wydział uniwersytetu, na którym pragnie studiować? Dlaczego uczelnie stają na głowie, żeby znaleźć nowe sposoby selekcji studentów, uciekając się do egzaminów wstępnych, które sprawdzają umiejętność myślenia, uważnie wczytując się w życiorys ucznia w poszukiwaniu „tego ulotnego czegoś, co odróżni kandydata od rzeszy innych wzorowych uczniów” (Tahir, 2008) i zadając mu pytania typu: „opowiedz o bananie”?
Odpowiedź jest prosta. Dobre wyniki w szkole są niewątpliwie istotne, ale niewystarczające.Podstawowym sekretem sukcesu jest posiadanie określonych cech. Czerpiąc z uwag filozofów, pisarzy, naukowców i przedsiębiorców, książka ta zestawia szesnaście cech, których wypracowanie nie tylko wpłynie na osiągnięcia dzieci, ale także pomoże zmienić ich życie na lepsze. Są to cechy takie jak: