Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

C. J. Simister

Bystrzaki

Jak rozwinąć niezwykły umysł twojego dziecka


Wydawnictwo ESPRIT,
Rok wydania: 2012,
ISBN: 9788361989516


fragmenty:
WPROWADZENIE

WPROWADZENIE

Trzy najlepsze wskazówki

1. Bądź przykładem we wszystkim, również gdy popełniasz błędy!

Myśl, że dzieci pilnie obserwują dorosłych, głównie rodziców, może być dość niewygodna. Naśladują ich język, nawyki oraz zachowania, dlatego podstawowa i najważniejsza rada dla rodziców brzmi: staraj się dawać jak najlepszy przykład opisanych wyżej cech.
Jednym ze sposobów, by tego dokonać, jest wykonywanie z dziećmi ćwiczeń. Przedstaw je dzieciom jako atrakcyjne, nowo odkryte gry, które sam pragniesz wypróbować. Udowodnisz im, że poszerzanie zdolności myślenia może sprawić przyjemność każdemu, a dzieciom spodoba się fakt, że przy tego rodzaju ćwiczeniach to nie zawsze rodzicie są autorami najciekawszych pomysłów.

Co więcej, jeśli jesteś chociaż trochę do mnie podobny, być może zauważysz w którymś momencie korzystną zmianę we własnym myśleniu...

2. Chwal za duże postępy, a nie za przemądrzałość

Dzieci bardzo często mocno przeżywają to, czy uda im się spełnić czyjeś oczekiwania. Nasza wiara w siebie jest silnie kształtowana przez nasze wyobrażenia o tym, co inni o nas myślą.

Konsekwencje tego faktu są dość zdumiewające, a mianowicie: sama wiara we własne dzieci jest niezwykle istotna. Uwierz w ich kreatywność i zdolność przedstawiania interesujących pomysłów. Uwierz, że zawsze zadają ciekawe pytania, czynią oryginalne uwagi, świetnie sobie radzą z podejmowaniem mądrych decyzji w trudnych sytuacjach, posiadają umiejętność rozwiązywania problemów i są zdolne do przedstawienia innowacyjnych rozwiązań, które Tobie nie przyszłyby do głowy. Uwierz, że jeśli dzieci tego nie potrafią to dlatego, iż wciąż jeszcze się rozwijają, uczą, próbują, a nie dlatego, że przeceniłeś ich możliwości.
Wiara w dzieci umocni ich pewność siebie, pomoże im dorastać w przekonaniu, że są istotami zdolnymi do twórczego myślenia, które pewnego dnia staną się dorosłymi o niezwykłych umysłach.

 źródło: photogenica.pl

Jednak tutaj pojawia się pewna trudność. Często popełnianym błędem jest kładzenie nadmiernego nacisku na rozwój pewności siebie i jednoczesne zaniedbanie innych, przeciwstawnych, aczkolwiek potrzebnych cech czyli dyscypliny oraz skromności. Podziwianie i chwalenie wszystkiego, co dziecko mówi, najprawdopodobniej poskutkuje wychowaniem zbyt pewnego siebie, przemądrzałego małego „potwora”, przekonanego, iż jego zdanie jest cenniejsze niż czyjekolwiek inne.

Należy zachować umiar. W początkowym okresie rozwoju, w którym dzieci stają się niezależnymi „myślicielami”, mają one rację. W efekcie ich pomysły, sugestie i teorie należy traktować z największą troską. Bezlitosna ocena słuszności uwag dziecka w zestawieniu z dobrze przemyślaną teorią należącą do osoby dorosłej zniechęci je na resztę życia. Warto pamiętać także, że zwyczajne „brawo, synku” wzbudzi samozadowolenie dziecka, ale z pewnością nie wzmocni u niego pożądanych cech charakteru.

Poniżej przedstawiono kilka sposobów, jak można temu zaradzić.
Skup się głównie na chwaleniu zalet, a nie wyników

Pamiętaj, że próbujesz wpoić dziecku, iż używanie rozumu może być dobrą zabawą. To przygoda — natychmiastowy wynik nie ma tak wielkiego znaczenia, jak sam fakt, że w trakcie wykonywania zadania musiało ruszyć głową. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych reakcji:


Bardzo dobrze, że wziąłeś pod uwagę kilka możliwości. Przedstaw mi je jeszcze raz...
Podoba mi się, że próbowałeś rozwiązać ten problem. Wiem, że to trudne. Cieszę się, że próbujesz go uważnie przeanalizować. Większość osób poprzestałaby na pierwszej odpowiedzi.
Brawo! To dowód, że myślisz kreatywnie! Nigdy nie przyszłoby mi to do głowy. Wytłumacz mi dokładniej, na czym to polega...
Świetnie. Napracowałeś się nad tym pomysłem. Brzmi teraz o wiele bardziej realnie/twórczo/wykonalnie. Jakich dokonałeś zmian? Myślisz, że mógłbyś coś jeszcze ulepszyć czy uważasz, że ten pomysłjest już wystarczająco dobry ?
Masz doskonałe pomysły! Opowiedz mi o zaletach tego poglądu. Czy przychodzi ci na myśl tyle samo wad? Jaka jest twoja ostateczna decyzja? A może masz inny, jeszcze lepszy pomysł?

Chwal konkrety

Słuchaj , gdy dziecko wygłasza swoje opinie. Mimo że należy się skupić przede wszystkim na chwaleniu samego procesu myślenia, niekiedy w słowach dziecka może kryć się coś naprawdę wartościowego. Przykładowo, dziecko mogło:


podjąć dobrą decyzję, rozważywszy kilka możliwości,
opracować mądre rozwiązanie trudnego problemu,
wpaść na niezwykły i odkrywczy pomysł.

Pamiętaj, że dzieci rzadko miewają oryginalne pomysły, które nie przyszłyby do głowy osobom z większym doświadczeniem czy wiedzą. To Ty musisz ocenić, czy ich pomysł jest szczególnie kreatywny, biorąc pod uwagę wiek, zdolności, dotychczasowe wyniki itd. Bądź spokojny, zorientujesz się, kiedy dziecko Cię zaskoczy! Twoje wdzięczne zadanie polega na okazaniu mu szczerego podziwu i skomentowaniu konkretnych elementów, które sprawiły, że pomysł był udany.

3. Nie stresuj się: zacznij wcześnie, kiedy dziecko jest małe

Nawet jeśli wykorzystasz wyłącznie kilka pomysłów zawartych w tej książce, zauważysz różnicę. Już bez wprowadzania zbyt wielu zmian w zbyt krótkim czasie życie rodzinne jest wystarczająco chaotyczne. Nie chodzi tu jednak o szybkie rozwiązania. Książka ta ilustruje długotrwałą metodę wychowawczą, która przynosi najlepsze efekty, jeśli jest stosowana na przestrzeni lat. Jesteś w komfortowej sytuacji, ponieważ spędzisz z dzieckiem wiele czasu: rozpocznij więc, kiedy jest małe.opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wychowanie szkoła dziecko dzieci wytrwałość wiedza cierpliwość rozwój błędy Możliwości zaradność wiara w siebie upór potencjał dziecka zdolność myślenia lateralnego odwaga w podejmowaniu ryzyka postępy
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W