Fragmenty poradnika dla rodziców p.t. "Bystrzaki"
C. J. Simister BystrzakiJak rozwinąć niezwykły umysł twojego dziecka
|
fragmenty:
WPROWADZENIE
|
Myśl, że dzieci pilnie obserwują dorosłych, głównie rodziców, może być dość niewygodna. Naśladują ich język, nawyki oraz zachowania, dlatego podstawowa i najważniejsza rada dla rodziców brzmi: staraj się dawać jak najlepszy przykład opisanych wyżej cech.
Jednym ze sposobów, by tego dokonać, jest wykonywanie z dziećmi ćwiczeń. Przedstaw je dzieciom jako atrakcyjne, nowo odkryte gry, które sam pragniesz wypróbować. Udowodnisz im, że poszerzanie zdolności myślenia może sprawić przyjemność każdemu, a dzieciom spodoba się fakt, że przy tego rodzaju ćwiczeniach to nie zawsze rodzicie są autorami najciekawszych pomysłów.
Co więcej, jeśli jesteś chociaż trochę do mnie podobny, być może zauważysz w którymś momencie korzystną zmianę we własnym myśleniu...
Dzieci bardzo często mocno przeżywają to, czy uda im się spełnić czyjeś oczekiwania. Nasza wiara w siebie jest silnie kształtowana przez nasze wyobrażenia o tym, co inni o nas myślą.
Konsekwencje tego faktu są dość zdumiewające, a mianowicie: sama wiara we własne dzieci jest niezwykle istotna. Uwierz w ich kreatywność i zdolność przedstawiania interesujących pomysłów. Uwierz, że zawsze zadają ciekawe pytania, czynią oryginalne uwagi, świetnie sobie radzą z podejmowaniem mądrych decyzji w trudnych sytuacjach, posiadają umiejętność rozwiązywania problemów i są zdolne do przedstawienia innowacyjnych rozwiązań, które Tobie nie przyszłyby do głowy. Uwierz, że jeśli dzieci tego nie potrafią to dlatego, iż wciąż jeszcze się rozwijają, uczą, próbują, a nie dlatego, że przeceniłeś ich możliwości.
Wiara w dzieci umocni ich pewność siebie, pomoże im dorastać w przekonaniu, że są istotami zdolnymi do twórczego myślenia, które pewnego dnia staną się dorosłymi o niezwykłych umysłach.
źródło: photogenica.pl
Jednak tutaj pojawia się pewna trudność. Często popełnianym błędem jest kładzenie nadmiernego nacisku na rozwój pewności siebie i jednoczesne zaniedbanie innych, przeciwstawnych, aczkolwiek potrzebnych cech czyli dyscypliny oraz skromności. Podziwianie i chwalenie wszystkiego, co dziecko mówi, najprawdopodobniej poskutkuje wychowaniem zbyt pewnego siebie, przemądrzałego małego „potwora”, przekonanego, iż jego zdanie jest cenniejsze niż czyjekolwiek inne.
Należy zachować umiar. W początkowym okresie rozwoju, w którym dzieci stają się niezależnymi „myślicielami”, mają one rację. W efekcie ich pomysły, sugestie i teorie należy traktować z największą troską. Bezlitosna ocena słuszności uwag dziecka w zestawieniu z dobrze przemyślaną teorią należącą do osoby dorosłej zniechęci je na resztę życia. Warto pamiętać także, że zwyczajne „brawo, synku” wzbudzi samozadowolenie dziecka, ale z pewnością nie wzmocni u niego pożądanych cech charakteru.
Poniżej przedstawiono kilka sposobów, jak można temu zaradzić.