Eco-book o eko-Bogu (Kilka słów wstępu)

Rozmowa przeprowadzona z ojcem Stanisławem Jaromim, franciszkaninem, przewodniczącym Komisji ds. Sprawiedliwości, Pokoju i Ochrony Stworzenia (SPiOS)

Eco-book o eko-Bogu (Kilka słów wstępu)

Stanisław Jaromi, Michał Olszewski

Eco-book o eko-Bogu

ISBN: 978-83-7580-193-4
wyd.: Wydawnictwo Salwator 2010

Wybrane fragmenty
Kilka słów wstępu
Przerażeni Chińczykiem

Kilka słów wstępu

Jeden z naszych znajomych, słysząc, że przygotowujemy książkę o związku ekologii z chrześcijaństwem, zapytał z przekąsem: „Czy chrześcijanin powinien kupować choinkę sztuczną czy prawdziwą?”.

Wbrew pozorom sprawa nie jest błaha, podobnie jak nie bez znaczenia jest nasz stosunek do motoryzacji, wegetarianizmu, zmian klimatu, pożarów i powodzi. Cykl rozmów proponowanych Czytelnikom — rozmów o sprawach zarówno ogólnych, jak i praktycznych, rozmów o stanowisku Watykanu w kwestii ekologicznej i nadchodzącej wojnie o wodę w Afryce — ma udowodnić, że podobne wybory dla każdego chrześcijanina, który chce być świadomym obywatelem, powinny mieć znaczenie fundamentalne.

Z różnych przyczyn polski katolicyzm dopiero zaczyna odrabiać lekcję, która w innych krajach już dawno jest oczywistością, podobnie jak świadomość, że globalna społeczność pogrąża się w kryzysie ekologicznym. Niezależnie od tego, czy globalne ocieplenie uznajemy za bzdurę czy fakt naukowy, niepokojące zmiany widać gołym okiem. Zebrane w całość, dają obraz świata, który zmierza ku wielkiej niewiadomej.

Eko-book ma być przewodnikiem, który pokaże Czytelnikowi zarówno punkty zapalne, jak i próby wyjścia z impasu. Ma być zachętą do aktywności i zainteresowania tematami pozornie odległymi od refleksji chrześcijańskiej, jak symboliczny wybór między świątecznym drzewkiem z lasu czy z fabryki plastiku.

W książce tej nie proponujemy zazwyczaj łatwych odpowiedzi. Można zauważyć, że na wiele spraw poruszanych w tej książce obaj mamy spojrzenie bardzo odmienne. Różni nas stosunek do kwestii demograficznych, antykoncepcji, odpowiedzialności chrześcijaństwa za kryzys ekologiczny. Łączy natomiast przekonanie, że chrześcijanie, a wśród nich polscy katolicy, muszą włączyć się w coraz gorętszą i niesłychanie trudną rozmowę o tym, jak wyjść z kryzysu, w którym znaleźliśmy się wszyscy, niezależnie od przekonań religijnych.

o. Stanisław Jaromi OFMConv

Michał Olszewski

opr. aw/aw

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama