Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

S.  Agnieszka  Bielińska  RM

Z  JEZUSEM  CZYNIMY  CUDA

dla klasy I - IV

Cele: Zapoznanie dzieci z postawą Jezusa wobec ludzi potrzebujących pomocy oraz kształtowanie postawy miłosierdzia w codziennym życiu.

1.  POSTAWIENIE  PROBLEMU

Rozpoczynamy od krótkiej rozmowy z dziećmi na temat czarodziejów i czarów, sztuczek. Chodzi o dojście do stwierdzenia, że ludzie robią różne "magiczne" sztuczki dla popisu, wzbudzenia podziwu, sensacji, zarobku.

2.  ROZWINIĘCIE

Żył kiedyś na ziemi Ktoś, kto też robił wiele rzeczy niespotykanych, których inni ludzie nie potrafili zrobić. Ale, choć rzeczy te były dziwne, nie można ich nazwać czarami, a ten Ktoś nie był czarodziejem. Dlaczego? - ponieważ czynił te rzeczy nie dla popisu, ale dla dobra ludzi, aby im służyć, pomagać, leczyć. Robił to chętnie i bezinteresownie, z wielką miłością. Po to także przyszedł na ziemię, aby kochać ludzi i uczyć ich wzajemnej miłości. Na pewno wiecie już o Kim mówię?

To Jezus - Syn Boży, który przyszedł na ziemię i zamieszkał z ludźmi. Czynił dla ludzi wiele niezwykłych dobrych rzeczy. Jak je nazywamy? Jezus czynił cuda. O niektórych z nich na pewno słyszeliście. (Pokazując dzieciom ilustracje przedstawiające konkretne cuda Pana Jezusa, bardzo krótko omawiamy każdy z nich przy pomocy pytań):

Teraz posłuchajcie opisu jeszcze innego cudu, który uczynił Pan Jezus. (Uroczyste czytanie opisu rozmnożenia chleba - J 5,5-11 i przy pomocy ilustracji, analiza fragmentu).

Pan Jezus rozmnożył chleb, aby nakarmić ludzi, bo byli głodni i zmęczeni. Ale w dokonaniu tego cudu pomógł Mu chłopiec, który przyniósł pięć chlebów i dwie ryby. To dzięki dobroci dziecka, dzięki temu, że chłopczyk potrafił podzielić się z innymi tym, co miał, Pan Jezus chciał uczynić cud.

3.  ZASTOSOWANIE

Jak myślicie: czy dzisiaj Pan Jezus czyni na ziemi cuda? Czyni, ale dzisiaj jeszcze bardziej niż kiedyś potrzebuje pomocy ludzi, potrzebuje naszej pomocy. Właśnie z naszą pomocą Pan Jezus pragnie dzisiaj czynić cuda. Mówią o tym słowa piosenki (śpiew: "Jeśli Pana Boga kochać chcę..." - dzieci wspólnie śpiewają refren).

Komu i w jaki sposób Pan Jezus chce dzisiaj pomagać, oczywiście z naszą pomocą? (rozmowa).

Zobaczmy teraz, czy w konkretnych sytuacjach będziecie umieli pomóc Panu Jezusowi w czynieniu cudu dla dobra ludzi. (Kilkoro dzieci przedstawia ludzi będących w potrzebie, np.: osobę z ciężką torbą, dziecko, z którym nikt nie chce się bawić, mamę sprzątającą dom, a ktoś z klasy udziela im pomocy).

Dzięki naszej pomocy Pan Jezus mógł uczynić cuda dla tych osób; babcia nie musi już dźwigać ciężkiej torby z zakupami, dziecko jest radosne, bo ma kolegę, który bawi się z nim, mama mogła odpocząć, bo dom wysprzątał ktoś inny.

4.  UTRWALENIE

Popatrzcie raz jeszcze na tablicę, gdzie przypięte są ilustracje, przedstawiające cuda Pana Jezusa. Dlaczego Pan Jezus je czynił? Nie po to, aby ludzie Go podziwiali czy chwalili, ale aby pomóc innym. I my chcemy czynić podobnie. Tak, jak Pan Jezus pragniemy pomagać ludziom, szczególnie w tygodniu miłosierdzia. Będą to takie małe cuda. Będziemy je czynić z miłości do Pana Jezusa i bliźnich.

5.  MODLITWA

Piosenka: "Jeśli Pana Boga..."

Zadanie:

Codziennie uczynię przynajmniej jeden "cud" dla potrzebujących i narysuję go w zeszycie.

opr. ab/ab

Data publikacji: 2000-11-02Inne materiały tego autoraInne materiały z tego źródła
 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: miłosierdzie czary pomoc cud dziwy

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W