Mieszkańcy włoskiego miasta Andria przechowują wielki skarb w swojej katedrze. Jest nim relikwia ciernia z korony krzyżowej Chrystusa
Mieszkańcy włoskiego miasta Andria przechowują wielki skarb w swojej katedrze. Jest nim relikwia ciernia z korony krzyżowej Chrystusa.
Najbardziej niesamowite jest jednak to, że w roku, w którym Wielki Piątek wypada 25 marca, a więc w święto Zwiastowania, cierń w cudowny sposób zakwita. Nie inaczej było w rok temu. Zanim jednak nastąpił wyczekiwany dzień cudu, cała diecezje podjęła duchowe przygotowania a papież Franciszek ogłosił dla Andrii Rok Jubileuszowy Świętego Ciernia pod hasłem: „Ecce homo. Chrystus źródłem i wzorem nowego człowieczeństwa”.
Prace rozpoczęła też specjalna komisja, która miała zweryfikować autentyczność cudu. Okazja była niepowtarzalna, bowiem zgodnie z kronikami cud powtarzał się zawsze, gdy Wielki Piątek wypadał w Święto Zwiastowania co najmniej od 1633 r., kiedy opisano go po raz pierwszy.
Tymczasem następna taka zbieżność dat będzie mieć miejsce dopiero w 2157 r. Dlatego też kilkunastoosobowa komisja, złożona z osób duchownych i świeckich, w tym naukowców, skrupulatnie podeszła do swojego zadania. Cierń zbadano trzykrotnie od początku 2016 r. i nie stwierdzono na jego gładkiej, białawej powierzchni żadnych niezwykłych zmian. Jednak świadkowie cudu, który miał miejsce w Wieki Piątek 2005 r. byli zgodni, że przez kilkadziesiąt minut na jego powierzchni pojawiały się czerwonawe wybrzuszenia.
25 marca 2016 r. do Andrii zjechało 30 tysięcy wiernych, dla których zorganizowano telebimy na zewnątrz katedry. Wewnątrz czuwało 3 biskupów i członkowie komisji weryfikacyjnej w pełnym składzie. Co tym razem zaobserwowali?
Pełny opis wielkopiątkowych wydarzeń w Andrii przeczytasz w najnowszym numerze Miłujcie się!
opr. ac/ac