Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Piotr Sikora

Gianfranco Ravasi - Włochy Duchowy erudyta

Wiele miesięcy przed rezygnacją Benedykta XVI watykaniści zaczęli zwracać uwagę na kard. Ravasiego. John L. Allen Jr nazwał go najciekawszą postacią wśród hierarchów.

Ta ocena ma swoje uzasadnienie. Kard. Gianfranco Ravasi to biblista łączący naukową znajomość Pisma z umiejętnością jego duchowego odczytania. Człowiek o szerokich horyzontach i głębokiej znajomości współczesnej kultury. Nieuwikłany w żadne skandale. Posiadający umiejętność nawiązywania dialogu i zawierania przyjaźni z ludźmi stojącymi z dala od Kościoła.

Urodził się w 1942 r. Pierwotnie chciał studiować starożytną grekę i łacinę, lecz wybrał seminarium duchowne. Wyświęcony na księdza w 1966 r., rozpoczął studia biblijne w Rzymie oraz na Bliskim Wschodzie. Przez wiele lat wykładał egzegezę Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Północnych Włoch w Mediolanie. Współpracował z kard. Carlo Marią Martinim, choć uważany jest za nieco bardziej konserwatywnego od swojego nauczyciela, a później biskupa. Od 1989 do 2007 r. był prefektem Biblioteki Ambrozjańskiej, zamieniając tę szacowną, lecz nieco przykurzoną instytucję w tętniące centrum kulturalne.

Gruntowną wiedzę łączy ze zdolnościami komunikacji. Przez lata prowadził w telewizji program poświęcony Biblii i duchowości, współpracował z gazetami: katolicką „L’Avvenire” i całkiem świecką „Il Sole delle 24 Ore”. Jest rozchwytywanym rekolekcjonistą – niedawno wygłosił rekolekcje wielkopostne dla Benedykta XVI i pracowników Kurii Rzymskiej. Jego popularyzatorskie i medytacyjne książki na temat Biblii rozchodzą się w sporych nakładach (kilka zostało przetłumaczonych na polski).

We wrześniu 2007 r. Ravasi został mianowany przewodniczącym Papieskiej Rady Kultury, a stanowisko objął po wyświęceniu na biskupa przez samego Benedykta XVI. Pod jego kierownictwem Rada szybko podjęła oryginalny pomysł papieża i zaczęła organizować w różnych miastach Europy „dziedzińce pogan” – forum dialogu z wybitnymi przedstawicielami zsekularyzowanej kultury. Odbyły się już spotkania m.in. w Paryżu, Bolonii, Bukareszcie, Tiranie i Sztokholmie, a w październiku planowane jest w Warszawie. Podczas tych spotkań kard. Ravasi dał się poznać nie tylko jako znawca Biblii, ale także jako człowiek blisko zaznajomiony ze współczesną kulturą (podczas spotkania w Sztokholmie okazało się np., że zna najnowsze dzieła szwedzkiej prozy) i zdolny do dialogu z ludźmi dalekimi od chrześcijaństwa, takimi jak np. feministyczna myślicielka Julia Kristeva, z którą zadzierzgnął nawet więzi przyjaźni.

Kard. Ravasi jest zatem przedstawicielem Kościoła zdolnego wyjść z kulturowej defensywy i stać się jednym z partnerów światowej rozmowy. Kościoła, który może wnieść ważny wkład w kształtowanie się cywilizacji XXI wieku.

Jeśli zatem widzimy w papieżu głównie duszpasterza, komentującego teksty natchnione w sposób niebanalny i zrozumiały, jeśli chcemy, by jego głos był słyszany i ceniony także wśród niechrześcijan, jeśli zależy nam, by rozumiał i potrafił właściwie ocenić podejmowane przez katolickich myślicieli próby wyrażenia Ewangelii w języku współczesnej kultury – kard. Ravasi wydaje się świetnym kandydatem na biskupa Rzymu.  

opr. ab/ab


Copyright © by Tygodnik Powszechny

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: papież Rzym Włochy konklawe kardynałowie kandydaci Gianfranco Ravasi Papieska Rada d/s Kultury
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W