Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Andrzej Duda story

Andrzej Duda. Nasz Prezydent


Postać nowego prezydenta Polski Andrzeja Dudy wzbudza ogromne zainteresowanie wśród Polaków. "Marzę o tym, byśmy odnaleźli w sobie taką wolę umacniania potencjału naszego kraju, jaką mieli Polacy z II RP" - Andrzej Duda.


fotografia zamieszczona w książce Wydawnictwa M, "Andrzej Duda. Nasz Prezydent"
(fot. Witold Rozbicki/REPORTER/East News - Andrzej Duda z córką Kingą i żoną Agatą
Warszawa, 24 maja 2015, wybory prezydenckie, II tura)

Duda story

Historia miłości, podboju gór i niespodziewanego wejścia w politykę

Gdy Agata Kornhauser uczyła się w krakowskim I Liceum im. Nowodworskiego, czyli sławnym "Nowodworku", przed jego bramą wystawał Andrzej Duda, uczeń II Liceum im. Sobieskiego. Trochę ryzykował. Licea I i II rywalizowały, więc Duda traktowany był jako intruz. - Szczególnie, że spotykał się z "naszą" dziewczyną, do tego bardzo ładną - wspomina Wojciech Kolarski, ówczesny uczeń "Nowodworka".

Kolarski, dziś filozof i bliski współpracownik Dudy, opowiada, że pasją przyszłego kandydata na prezydenta były wtedy góry. - Wraz z kolegami w góry wybierał się nocą. Chodzili po Gorcach po ciemku, by zdobywanie beskidzkich szczytów było trudniejszym wyzwaniem.

Media głównego nurtu mają dziś z Dudą tak duży problem, bo jest jakiś inny od polityków, do których są przyzwyczajeni, mniej plastikowy. Może to właśnie przez góry, które zupełnie inaczej niż polityka kształtują ludzkie charaktery? A może jeszcze bardziej dzięki częstemu - jak u Lecha Kaczyńskiego - odwoływaniu się do II Rzeczypospolitej, które po raz kolejny padło podczas w czasie sobotniej konwencji: "Popatrzcie na nas: jesteśmy synami naszych ojców, wnukami dziadków: to oni w 1918 r. odbudowali Polskę ze zgliszcz, z niebytu! To oni przez 20 lat potrafili zbudować Gdynię, Centralny Okręg Przemysłowy i wiele innych zakładów. Polacy potrafią, my potrafimy, w to trzeba wierzyć i trzeba wygrać!".

Stanisław Markowski, krakowski fotograf i kompozytor, twórca muzyki do hymnu Solidarności, pomagał Andrzejowi Dudzie w kampanii, gdy ten kandydował na prezydenta Krakowa. - Polska potrzebuje jak powietrza polityków suwerennych, samodzielnych, takich czerpiących z ducha Piłsudskiego, Wojtyły czy Wyszyńskiego. Nowej, zmienionej formacji bojowników o Polskę. Andrzej Duda ma w tej chwili 50 proc. mojej wiary, że uda mu się do tego nawiązać - mówi.


Jest to fragment książki:

Andrzej Duda. Nasz Prezydent

Wydawnictwo M
ISBN: 9788375959819

Postać nowego prezydenta Polski Andrzeja Dudy wzbudza ogromne zainteresowanie wśród Polaków. Książka ukazuje rodzinne i duchowe korzenie Prezydenta, jego poglądy i zainteresowania. Zamieszczone teksty pozwalają lepiej poznać tę obecnie najważniejszą osobę w naszym państwie.

Ilustrowana czarno-białymi fotografiami.opr. ac/ac


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Polska Polacy polityka naród społeczeństwo władza Prezydent Polski Andrzej Duda
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W