Nowe zasady konklawe

Biografia Josepha Ratzingera p.t. "Współpracownicy prawdy" - fragment poświęcony zasadom konklawe ustalonym przez Jana Pawła II

Nowe zasady konklawe

Andrea Tornielli

Współpracownicy prawdy

biografia Benedykta XVI

ISBN: 83-60082-18-9
wyd.: Wydawnictwo Salwator 2011

Wybrane fragmenty
„HABEMUS PAPAM” — PREFEKT Kongregacji Nauki WIARY ZOSTAJE BENEDYKTEM XVI
Śmierć Wojtyły
Ponad dziesięcioletnie pre-konklawe
Ostatnia podróż papieża
Nowe zasady konklawe
Ostatnia homilia przyszłego papieża

Nowe zasady konklawe

Konstytucją Universi Dominici gregis, papież Wojtyła w 1996 r. podpisał zasady wyboru papieża, ingerując w tę tematykę, tak jak czynili to już jego poprzednicy. Kardynał z Krakowa został wybrany w drugim dniu głosowań konklawe, 16 października 1978 r., zgodnie z zasadami wydanymi przez Pawła VI w 1976 r. (Konstytucja apostolska Romano Pontifice eligendo), tymi samymi, które wykorzystano przy wskazaniu Albino Lucianiego, wybranego w rekordowym czasie (jeden dzień) 26 sierpnia. Podczas obu tych sytuacji kardynałowie musieli jeszcze znosić trudne warunki pobytu wewnątrz Pałacu Apostolskiego. Sto jedenaście uprawnionych do głosowania osób w podeszłym wieku zmuszonych było przebywać w ciasnych celach, często bez bieżącej wody, i ze wspólnymi łazienkami. Podczas sierpniowego konklawe cierpieli z powodu nieznośnego upału... Karol Wojtyła, który też zakosztował tego doświadczenia, postanowił wybudować w Watykanie siedzibę, którą można by wykorzystać także podczas konklawe. Jest to Dom Świętej Marty, rodzaj dobrze urządzonego hotelu, z pojedynczymi pokojami. Nowoczesny i ze wszystkimi wygodami hotel będzie gościł kardynałów, którzy tam będą spać, spożywać posiłki, a jednocześnie stamtąd udawać się do Kaplicy Sykstyńskiej na głosowania. Nowa konstytucja apostolska ustala tę epokową zmianę, która de facto oznacza zanik klauzury związanej z konklawe: w rzeczywistości wybór papieża nie jest już cum clave, wyborcy nie są już zamknięci na klucz.

Inna znacząca nowość dotyczy zniesienia wyboru przez aklamację i per compromissum: o nazwisku nowego biskupa Rzymu można decydować jedynie poprzez tajne głosowanie. Wybrany musi otrzymać większość dwóch trzecich głosów. Po trzydziestu czterech bezskutecznych głosowaniach, większość absolutna kardynałów może zadecydować o obniżeniu wymaganego kworum do pięćdziesięciu procent plus jeden głos. Ojcem tych nowych zasad jest Mario Francesco Pompedda, kardynał, znawca prawa, którym Jan Paweł II posłużył się, aby zreformować reguły konklawe. Na podstawie tych reguł wybrany został Joseph Ratzinger, następca Wojtyły, dwieście sześćdziesiąty czwarty następca świętego Piotra.

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama