Fragmenty książki "Tajemnice pustyni", przekład - Andrzej Wojnowski
Tytuł oryginału - Nel deserto sboccia l'amore
© edizioni san paolo s.r.l., 1998 Piazza Soncino, 5
20092 Cinisello Balsamo (Milano), Italia
© Wydawnictwo WAM, Kraków 2002
Przekład Andrzej Wojnowski,
Redakcja Ryszard Dudek
ISBN 83-7097-717-0
nihil obstat. Prowincja Polski Południowej
Towarzystwa Jezusowego, ks. Adam Żak SJ, prowincjał,
Kraków 3 kwietnia 2001 r., l. dz. 58/01
Wystarczy wybrać ubóstwo, stać się ubogim, być ubogim, aby odzyskać pierwotne piękno natury stworzonej przez Boga. Oznacza to, że tak naprawdę czyni nas brzydkimi i śmiesznymi dopiero nasze bogactwo, doczepione do naszego ciała, naszego rozumu i naszego serca (AC).
Kto może powiedzieć o sobie, że jest ubogi w ewangelicznym znaczeniu? Może powiedzieć ktoś, kto rozbudzony cierpieniem i Bożym światłem, uświadomił sobie, co znaczy być człowiekiem. Ewangelicznie ubogi to ten, który odkrył swoje ograniczenia, wgłębił się w tajemnicę tego, co znaczy być stworzeniem, a nie Stwórcą. Jest błogosławionym i staje się błogosławionym, jeśli przyjmuje te ograniczenia jako pochodzące z rąk Boga dla urzeczywistnienia Królestwa (AC).
Ubogim nie jest wyłącznie ktoś, kto czuje ograniczenia materialne, ale także ten, kto stawia granice pysze własnego ducha, a swe serce otacza drutem kolczastym, aby chronić je przed próżnością, którą rodzą nieużyteczne i niebezpieczne dla niego uczucia (AC).
Bóg szuka cię poprzez ubóstwo, ponieważ w ubóstwie odruchowo my uczymy się szukać Jego. Będąc ubogimi wołamy, szukamy, prosimy, modlimy się, a spełnieniem tego wszystkiego staje się On sam (UC).
opr. ab/ab
Inne fragmenty książki "Tajemnice pustyni" :
Bóg,
Chrystus,
Chrześcijanin,
Cierpienie,
Człowiek,
Duch Święty,
Eucharystia,
Ewangelia,
Katechizm,
Królestwo,
Miłość,
Modlitwa,
Posłuszeństwo,
Projekt,
Pustynia,
Sprawiedliwość,
Śmierć,
Tajemnica,
Ubogi,
Ubóstwo,
Wiara,
Wolność