Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Thomas Merton

Rok z Thomasem Mertonem

Codzienne medytacje

ISBN: 978-83-7318-800-6

wyd.: Wydawnictwo SALWATOR 2007

Wybrane fragmenty
Podziękowania i dedykacja
Ukojenie napięć w samotności
Samotność i łagodność
Podejmowanie politycznych działań
Niezmącony smak Wielkanocy
Jezus na nowo
Czego boję się najbardziej
Boża mowa jest ciszą
Ze skruszonym sercem przed Bogiem
Wewnętrzna cisza
Szczęśliwe zakończenie

Ukojenie napięć w samotności

Jest jedna rzecz, którą muszę osiągnąć tutaj, w mojej drewnianej pustelni św. Anny (i oby nastał kiedyś dzień, gdy będę potrafił robić to nieustannie), a mianowicie przygotować się na śmierć. Chodzi tu jednak o przygotowanie w łagodności. W łagodności, milczeniu i pokorze, których nigdy dotąd nie potrafiłem wykazać, a które wydają się wręcz nieosiągalne w społeczności, gdzie nawet współczucie naznaczone jest trudem i wysiłkiem.

Jeśli jednak zostałem powołany do samotności, to w tym celu (jak sądzę), by oduczyć się wszelkiego napięcia i pozbyć wysiłku, który zawsze zafałszowuje mnie w obecności innych i przydaje hardości słowom mego umysłu. Jeśli potrzebuję samotności, to głównie dlatego że zawsze tak bardzo pragnąłem miłosierdzia Chrystusa oraz Jego pokory i dobroci. Jak mógłbym dawać miłość, gdybym nie miał jej więcej niż kiedykolwiek?

Wyśmienite myśli zawarte są w Mowie ciszy Maksa Picarda. (Sygnał lokomotywy, jak niegdyś, rozbrzmiewa pieśnią wśród panującej w pustelni ciszy, mąconej jedynie tykaniem zegarka na małym biurku).

Głupotą jest oczekiwać, że człowiek „wykorzysta wszystkie drzemiące w nim możliwości”. „Możliwości nie do końca zrealizowane karmią materię ciszy. Dzięki nim cisza umacnia się, by następnie przekazać tę moc innym możliwościom, które zrealizują się w pełni”.

„W materii ciszy jest miejsce na sprzeczności (...). Człowiek, który ma w sobie tę materię, nie musi nieustannie śledzić poruszeń swej duszy”.

14 i 28 stycznia 1953, III, 28—29

opr. aw/aw

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duchowość śmierć Thomas Merton dziennik samotność stres napięcia medytacje
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W