Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Podróż Ojca Świętego do Polski. XXXI Światowy Dzień Młodzieży W Krakowie 27-31 lipca 2016 r.

Papież Franciszek

To nie jest wojna religijna, ale wojna interesów

27 VII 2016 — Słowa do dziennikarzy podczas lotu z Rzymu do KrakowaW czasie lotu do Krakowa, 27 lipca, Papież przywitał ponad 70 dziennikarzy z 15 krajów, którzy mu towarzyszyli. W odpowiedzi na pytanie dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej o. Federica Lombardiego powiedział:

Dzień dobry i dziękuję za waszą pracę.

Słowo, które często się powtarza — odnośnie do tego, co powiedział o. Lombardi — to «niepewność». Ale w istocie jest to «wojna». Od pewnego czasu mówimy: «w świecie toczy się wojna w kawałkach». To jest wojna. Była wojna w 1914 r., z jej metodami; następnie ta w latach 1939-1945 — inna wielka wojna w świecie, a teraz jest ta. Może nie jest tak jednorodna, zorganizowana, tak, ale organiczna... mówię... Jednak jest wojna. Ów święty kapłan, który zginął właśnie w chwili, kiedy ofiarowywał modlitwę za cały Kościół, jest jeden; ale jak wielu chrześcijan ginie, ilu niewinnych ludzi, ile dzieci... Pomyślmy na przykład o Nigerii. «Ale to jest Afryka...». To jest wojna. Nie bójmy się wypowiedzieć tej prawdy — świat jest w stanie wojny, ponieważ utracił pokój.

Bardzo dziękuję za waszą pracę podczas tego Światowego Dnia Młodzieży. Młodzież zawsze mówi nam o nadziei. Ufajmy, że ludzie młodzi powiedzą nam coś, co da nam trochę więcej nadziei w tym czasie.

W związku z wczorajszym wydarzeniem chciałbym również podziękować wszystkim, którzy złożyli kondolencje, a zwłaszcza prezydentowi Francji, który do mnie zadzwonił, jak brat. Dziękuję mu za to. Dziękuję.

Po przywitaniu się z wszystkimi dziennikarzami Papież kontynuował:

Chciałbym coś dodać dla wyjaśnienia. Kiedy mówię o wojnie, mówię o wojnie na poważnie, nie o wojnie religijnej. Istnieje wojna interesów, jest wojna o pieniądze, jest wojna o zasoby natury, jest wojna o panowanie nad narodami — to jest wojna. Ktoś mógłby pomyśleć: «On mówi o wojnie religijnej». Nie, wszystkie religie chcą pokoju. Wojny chcą inni. Czy to jest jasne?


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Afryka wojna Bliski Wschód prześladowanie chrześcijan wojna religijna ŚDM wojna w kawałkach
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W