Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Kraje kandydujące — Czechy

Jarosław Uczkiewicz

Termin i wynik referendum (kliknij)

Dane podstawowe

Ludność: 10,3 miliona — 2/3 mieszka w miastach, 94% to Czesi, 3% Słowacy a reszta to Polacy, Niemcy, Romowie i Węgrzy.

Powierzchnia: 79 000 kilometrów kwadratowych — prawie tyle samo co Austria.

Stolica: Praga, największe miasta to: Ostrawa, Brno, Pilzno.

Język urzędowy: Czeski

Religia: chrześcijanie (niemniej połowa deklaruje się jako ateiści)

Waluta: Korona czeska (równowartość 100 halerzy) = 0,032 Euro

 

Czechy jako kraj graniczący z wieloma państwami zawsze odgrywał znaczącą rolę w środkowej Europie a położenie i historia pozwoliły mu na stworzenie oryginalnej kultury narodowej z wpływami zarówno słowiańskimi jak i niemieckimi.

Praga z pewnością jest jedna z najbardziej znanych europejskich stolic, a m.in. dzięki jej zabytkom, architekturze i niepowtarzalnej atmosferze została wpisana na listę UNESCO. Stolica Czech jest prawdziwą perełką rozmaitych stylów: romańskiego, gotyku, renesansu, baroku oraz art.-nouveau. Historia i rozwój Pragi odzwierciedla historię praktycznie całego kraju: od Stolicy Prowincji Rzymu, poprzez znaczące centrum kulturowe Habsburgów po stolicę republiki demokratycznej w okresie międzywojennym.

Oczywiście poza sama Pragą, Czechy mają również dużo do zaoferowania: sama Republika składa się z trzech regionów: Bohemia, Morawy oraz Śląsk Czeski. Czechy słyną m.in. ze znanych uzdrowisk, które jak Karlowe Vary, Tabor czy Czeski Krumlov odwiedzane są przez miliony turystów. Nie sposób również wspomnieć o prawdziwych mekkach dla piwoszy, czyli Pilznie i Czeskich Budziejowicach, których sława produkowanego piwa sięga daleko poza Europę.

Najsłynniejszy towar eksportowy to poza piwem oczywiście fabryka samochodów Skoda, która po wykupieniu jej przez Volkswagena bardzo dynamicznie się rozwija. Ogólnie przemysł motoryzacyjny był zawsze wizytówką Republiki Czeskiej.


opr. JU/PO

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Polska Europa globalizacja referendum Opoka Czechy Unia Europejska integracja integracja europejska Schuman etyka biznesu LPR ukie

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W