Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


L'Osservatore Romano: ŚDM - na krańcach świata

Posiadanie, przyjemność, władza

Rozmowa z szefem sekcji młodzieżowej dykasterii ds. świeckich

28 lipca 2015«Co mówię chłopcom i dziewczętom w różnych częściach świata? Mówię, że Papież Franciszek ma do nich wielkie zaufanie, że prosi ich, by zajęli się sprawami, które najbardziej leżą mu na sercu»: odpowiada bez wahania ks. João Chagas, odpowiedzialny za sekcję młodzieżową Papieskiej Rady ds. Świeckich. I dodaje natychmiast: «A potem naturalnie zapraszam ich na najbliższy Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie». 

Organizacją spotkania w Polsce latem 2016 r. zajmuje się bowiem ten 41-letni brazylijski ksiądz, który w wywiadzie dla naszej gazety mówi również o głównych wyzwaniach duszpasterstwa rodziny, przedstawiając je jako konfrontację z posiadaniem, przyjemnością i władzą.

Wraca ksiądz właśnie z Amazonii, gdzie odbyło się sympozjum przedstawicieli blisko czterdziestu ruchów i nowych wspólnot...

W Belém, w stanie Pará, mówiłem o wyzwaniach, którym muszą sprostać młodzi we współczesnym świecie. Wiele z nich wiąże się z wymiarem społeczno-ekonomicznym — bezrobociem, pracą tymczasową, konsumpcjonizmem i tak dalej — inne natomiast dotyczą dziedziny relacji, uczuciowości; potem są problemy związane z wojnami, przemocą, terroryzmem. Możemy określić te wyzwania łącząc je z trzema słowami: posiadaniem, przyjemnością, władzą. Przychodzą mi na myśl również pokusy Jezusa na pustyni. Podczas seminarium przypomniałem również to, co Franciszek mówi o aktualności błogosławieństw. Błogosławieni ubodzy w duchu, na przykład, to odpowiedź na całą problematykę konsumpcjonizmu, a błogosławieństwo ludzi czystego serca naturalnie dotyczy uczuciowości, seksualności, relacji. Jest następnie kwestia miłosierdzia w konfrontacji z rzeczywistością naznaczoną przemocą i nadużyciami władzy.

Zaprosił ich ksiądz do Krakowa?

Naturalnie. Przede wszystkim po Dniu w 2013 r. w Rio zainteresowanie tymi pielgrzymkami bardzo wzrosło wśród młodych Brazylijczyków. Konferencja Episkopatu, diecezje, ruchy i nowe wspólnoty mobilizują się, by jak najwięcej młodzieży udało się do Krakowa.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: młodzież bezrobocie konsumpcjonizm Amazonia Brazylia Światowe Dni Młodzieży duszpasterstwo młodzieży ŚDM
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W