Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


KRONIKA KOŚCIOŁA ŚW. STANISŁAWA B.M. W RZYMIE18 września w kościele św. Stanisława sprawowana była Msza św. w intencji Ojca Świętego w związku z 88. zagraniczną podróżą apostolską Jana Pawła II, tym razem do Słowenii. W ramach tej papieskiej pielgrzymki, w niedzielę 19 września podczas uroczystej Eucharystii Ojciec Święty ogłosił w Maribor błogosławionym pierwszego syna tej ziemi, ks. biskupa Martina Slomska (1800 - 1862).

19 września nadeszła wiadomość o śmierci 80-letniego ks. bp. Alfreda Leo Abramowicza. Zmarły był biskupem pomocniczym w Chicago.

We wrześniu ks. abp Szczepan Wesoły przebywał w sprawach duszpasterskich w następujących krajach: w Niemczech od 10 do 13 września, we Francji od 18 do 20 września i w Anglii od 24 do 27 września.

23 września ks. bp Jan Wiktor Nowak, podczas swojego krótkiego pobytu w Rzymie odwiedził Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Emigracji.

29 września ks. abp Józef Życiński w towarzystwie księży prałatów: Henryka Nowackiego, Zygmunta Zimowskiego i Stanisława Budynia gościł na kolacji w Hospicjum św. Stanisława.

W związku z Synodem Biskupów dla Europy odbywającym się w Watykanie od 1 do 23 października przybyli do Rzymu aby wziąć w nim udział delegaci Episkopatu Polskiego: ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski, ks. kard. Franciszek Macharski, ks. abp Józef Michalik, ks. abp Henryk Muszyński, ks. abp Józef Życiński, ks. bp Alfons Nossol, ks. bp Andrzej Suski i ks. bp Adam Lepa.

Zakonników i wiernych świeckich polskiego Kościoła reprezentowali na Synodzie: ks. Tadeusz Winnicki, przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, Matka Jolanta Olech, przełożona generalna sióstr urszulanek szarych, o. Maciej Ziemba, prowincjał ojców dominikanów, ks. Czesław Porzyszek, prowincjał księży pallotynów, ks. Józef Rapacz oraz prof. Stanisław i Ludmiła Grygiel.

We czwartek 30 września o godz. 19.30, na zakończenie prac remontowych przed Rokiem Jubileuszowym 2000 grupa Polaków z kościoła św. Stanisława wzięła udział w ceremonii poświęcenia zewnętrznego frontonu watykańskiej Bazyliki św. Piotra, którego dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II.

Od 30 września do 6 października ks. abp Szczepan Wesoły przebywał w sprawach duszpasterskich wśród Polonii w Kanadzie.

3 października ks. Tadeusz Winnicki, przełożony generalny księży chrystusowców, który przebywał w Rzymie jako uczestnik Synodu Biskupów dla Europy odprawił w kościele św. Stanisława wieczorną Mszę św. i wygłosił homilię.

Przez cały październik w kościele św. Stanisława po zakończeniu wieczornej Mszy św. wierni pod przewodnictwem kapłana odmawiali modlitwę różańcową przed wystawionym w monstrancji Najświętszym Sakramentem.

5 października pielgrzymi z diecezji sandomierskiej w liczbie 230 osób, odwiedzili kościół św. Stanisława i wzięli udział we Mszy św. celebrowanej przez dziesięciu kapłanów diecezjalnych pod przewodnictwem ks. biskupa Edwarda Frankowskiego, który również wygłosił homilię.

16 października w dwudziestą pierwszą rocznicę wyboru Ojca Świętego Jana Pawła II, w kościele św. Stanisława polscy księża biskupi uczestniczący w Synodzie dla Europy oraz wielu innych kapłanów koncelebrowało Mszę św. w intencji Jana Pawła II pod przewodnictwem Prymasa Polski. Ks. kardynał Józef Glemp wygłosił również podniosłą homilię mówiąc o Ojcu Świętym, jako o Papieżu Nadziei. W Eucharystii tej uczestniczyło wielu Polaków przebywających w Rzymie.

16 października ks. prałat Stefan Wylężek, który w pierwszej połowie miesiąca zamieszkał w Hospicjum św. Stanisława udał się na dwa tygodnie do Ameryki Północnej na zaproszenie Kół Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II.

Od 16 do 18 października ks. abp Szczepan Wesoły przebywał w sprawach duszpasterskich we Francji.

18 października korzystając z okazji pobytu na Synodzie w Rzymie przedstawicieli Episkopatów Szwajcarii i Polski ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski przybył do Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Emigracji w towarzystwie ks. bp. Amedée Grab, przewodniczącego Episkopatu Szwajcarii i ks. abp. Józefa Michalika by złożyć podpisy na dokumencie zawierającym nowe wytyczne dla duszpasterstwa polskiego w Szwajcarii, uzgodnione już wcześniej przez Episkopaty obydwu krajów. Dostojnych przedstawicieli obydwu Episkopatów powitał ks. abp Szczepan Wesoły. Na to spotkanie przybył też ks. dr Krystian Gawron, rektor P.M.K. w Szwajcarii. Po złożeniu podpisów w radosnej atmosferze odbyła się wspólna kolacja z przemówieniami.

19 października o północy pod przewodnictwem księży chrystusowców wyruszyła z Rzymu do sanktuarium Matki Bożej w Divino Amore pielgrzymka polska licząca około 300 osób. Po odprawieniu w Divino Amore Mszy św. o świcie 20 października, uczestnicy pielgrzymki indywidualnie powrócili do Rzymu.

20 października o. Herkulan Wróbel, OFM, rektor P.M.K. w Argentynie podczas krótkiej przerwy w podróży w Rzymie odwiedził Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Emigracji.

Od 20 do 27 października ks. abp Szczepan Wesoły przebywał wśród Polaków w Stanach Zjednoczonych Ameryki w sprawach duszpasterskich.

27 października nadeszła wiadomość, że w wypadku samochodowym zginął ks. proboszcz Jan Westfal, T. Chr. duszpasterz Polaków w Herkules w Republice Południowej Afryki.

1 listopada duża grupa Polaków udała się na polski cmentarz wojenny Monte Cassino, aby uczestniczyć we Mszy św., którą koncelebrowało tam kilku kapłanów z Rzymu pod przewodnictwem ks. Grzegorza Ryngwelskiego, T. Chr., który także wygłosił homilię.

Również 1 listopada, w Uroczystość Wszystkich Świętych, ks. abp Szczepan Wesoły odprawił Mszę św. o godz. 16.00 i wygłosił homilię w polskiej kaplicy na rzymskim cmentarzu Prima Porta.

2 listopada w Dzień Zaduszny przy licznym udziale wiernych zostały odprawione przed południem Msze święte na polskich cmentarzach wojennych: w Bolonii koncelebrze przewodniczył i wygłosił homilię ks. abp Szczepan Wesoły, w Loreto przewodniczył koncelebrze i wygłosił homilię ks. abp Janusz Bolonek, na Monte Cassino koncelebrze przewodniczył i wygłosił homilię ks. abp Edward Nowak, w Casamassima celebrował i wygłosił homilię ks. Marian Burniak, T. Chr.

3 listopada ks. biskup Wiktor Skworc, ordynariusz diecezji tarnowskiej, podczas swojego krótkiego pobytu w Rzymie odwiedził Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Emigracji.

Od 5 do 16 listopada ks. abp Szczepan Wesoły przebywał w sprawach duszpasterskich wśród Polaków w Południowej Afryce.

11 listopada z okazji Święta Niepodległości Polski ks. abp Janusz Bolonek odprawił w kościele św. Stanisława uroczystą Mszę św. o godz. 18.00. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Hieronim Fokciński, S.J., rektor Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie. Wśród licznie przybyłych wiernych byli obecni ambasadorowie Polscy wraz z rodzinami i personelem ambasad polskich w Rzymie. 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Szczepan Wesoły Synod Biskupów Stefan Wylężek kościół św. Stanisława Alfred Leo Abramowicz
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W